Aukcja Dzieł Sztuki

HomeAukcje archiwalneAukcja Dzieł Sztuki
aukcja-dziel-sztuki

Aukcja Dzieł Sztuki

Data aukcji:
12 maja 2018 godzina: 17:00
Wystawa przedaukcyjna:
23 kwietnia - 12 maja 2018
Miejsce aukcji:
Galeria w Sopocie Boh. Monte Cassino 43
Opis:

Rozpęd i dynamika Brandta, soczysty kolor u Stryjeńskiej, a może przywoływanie wiosny Malczewskiego? Sopocki Dom Aukcyjny kusi ofertą majowej Aukcji Dzieł Sztuki, prezentując wybór znakomitych obrazów wirtuozów malarstwa. Na kolekcjonerów i miłośników sztuki czeka 96 obiektów, a wśród nich nazwiska takiej klasy jak Boznańska, Kossak, Stanisławski, Kramsztyk, Muter. Na co warto zwrócić szczególną uwagę?

Dziełem absolutnie unikatowym w ofercie aukcyjnej jest „Krwawa niedziela” Wojciecha Kossaka (poz. 11, cena wywoławcza: 320 000 zł), będąca pierwowzorem monumentalnej kompozycji (385 × 800 cm), która w 1947 r. została ofiarowana przez Bieruta w darze Stalinowi. Odmalowane
z dużym rozmachem wielofiguralne przedstawienie, upamiętnia makabryczne wydarzenie z 22 stycznia 1905 r., podczas którego pokojowa manifestacja robotników z prawosławnym duchownym Gieorgijem Gaponem na czele, została krwawo stłumiona przez carskie wojska.  Dzieło okazało się dużym sukcesem dla artysty i było szeroko komentowane w prasie. Nie jest to jedyne dzieło Wojciecha Kossaka na tegorocznej majowej aukcji. Kolekcjonerzy twórczości Kossaków będą mogli się pochylić aż nad dziesięcioma płótnami pędzla Juliusza, Wojciecha i Jerzego.

Wśród oferowanych obiektów, formatem i sposobem malowania przykuwa uwagę obraz Kazimierza Olpińskiego „ Na targu w Żywcu” (poz. 5, cena wywoławcza: 60 000 zł). Warty zanotowania jest fakt, że na płótnie artysta sportretował w roli modeli swoją żonę i syna, znajdujące się zaś na pierwszym planie warzywa, owoce i kwiaty odwzorował z iście fotograficzną dokładnością oraz kunsztem przywodzącym na myśl martwe natury niderlandzkich mistrzów.

Oprócz nadmienionego już we wstępie oleju Józefa Brandta (poz. 1, „Na jarmark”, cena wywoławcza: 100 000 zł), w ofercie aukcyjnej znajduje się jeszcze jeden obraz artysty. „Portret mężczyzny” (poz. 2, cena wywoławcza: 120 000 zł) stanowi rarytas na rynku aukcyjnym z uwagi na nieczęste oferowanie gatunku portretowego w kontekście twórczości tego malarza. Brandt, uznany reprezentant szkoły monachijskiej, który zdobył rozgłos głównie jako „impresjonista ruchu”, był także świetnym portrecistą, czego dowód stanowi zawarty w katalogu obraz. Różne podejścia do malarstwa portretowego prześledzić studiując portrety Olgi Boznańskiej  (poz. 10, cena wywoławcza: 48 000 zł) oraz Jacka Malczewskiego (poz. 3, cena wywoławcza: 190 000 zł).

Dziełem, które tematycznie wpisało się w wiosenny okres, podczas którego przewidziana jest aukcja, jest „Święta Agnieszka wypuszczająca skowronka z mieszka” Malczewskiego (poz. 31, cena wywoławcza: 200 000 zł). Budzenie po zimie do życia natury, motyw lubiany przez artystę, był przez niego kilkukrotnie podejmowany – analogiczne obrazy znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni. W roli personifikacji wiosny została ujęta św. Agnieszka, całująca na pożegnanie przed wypuszczeniem skowronka.

Przeglądając ofertę aukcyjną nie sposób przejść obojętnie obok biblijnej Salome, uwiecznionej w silnie ekspresyjny sposób na płótnie Feliksa Michała Wygrzywalskiego (poz. 8, cena wywoławcza: 26 000 zł). Ukazana w konwencji femme fatale, w wyzywającej pozie, dzierży głowę Jana Chrziciela, zaś pomalowane na krwistoczerwony kolor tło, nadaje przedstawionej scenie teatralnego dramatyzmu.

W ofercie majowej Aukcji Dzieł Sztuki dominuje malarstwo, jednak w katalogu znalazły się także egzemplifikacje rzeźby. Są to „Niewolnica” Konstantego Laszczki (poz. 94, cena wywoławcza: 7 000 zł), „Gorejące serce Jezusa” Jeana Lamberta-Ruckiego (poz. 95, cena wywoławcza: 6 000 zł) oraz „Perseusz” Igora Mitoraja (poz. 96, cena wywoławcza: 25 000 zł).

Kontakt
A. Masztalerz: anna.masztalerz@sda.pl, 691 963 069, K. Gizowska, M. Kudelska: sopot@sda.pl, 58550 16
Zapytaj o ofertę
Sprzedane obiekty
Pokaż opcje filtrowania
Autor:
Kategoria:
Cena wylicytowana
Pokaż:
Widok:
Na jarmark
Józef Brandt

Na jarmark

olej, płótno naklejone na płytę pilśniową, 22,6 × 31,3 cm na odwrocie na płycie napis: Josef von Brandt – studie Na odwrocie nalepki wystawowe: 1 – Promethidion, 27.04.–30.11.2001 z Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu; 2 – Józef Brandt – uczniowie i przyjaciele, Muzeum Okręgowe w Radomiu, grudzień 1998 – maj/ lipiec 1999; 3 – nalepka depozytowa z Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu; 4 – nalepka aukcyjna ze ...
Cena wylicytowana
120 000 zł
Zobacz obiekt
Portret Józefa Krupińskiego, 1915 r.
Jacek Malczewski

Cena wylicytowana
300 000 zł
Zobacz obiekt
Dożynki
Zofia Stryjeńska

Dożynki

Cena wylicytowana
100 000 zł
Zobacz obiekt
Na targu w Żywcu, lata 1913–1915
Jan Kazimierz Olpiński

Cena wylicytowana
100 000 zł
Zobacz obiekt
Salome
Feliks Michał Wygrzywalski

Salome

Cena wylicytowana
38 000 zł
Zobacz obiekt
Nimfa na skałach morskich
Feliks Michał Wygrzywalski

Nimfa na skałach morskich

Cena wylicytowana
15 000 zł
Zobacz obiekt
Portret mężczyzny
Olga Boznańska

Portret mężczyzny

Cena wylicytowana
74 000 zł
Zobacz obiekt
Krwawa niedziela w Petersburgu 22 stycznia 1905 roku, 1905 r.
Wojciech Kossak

olej, płótno dublowane, 89 × 160 cm sygn. dat. p. d.: Wojciech Kossak 1905 Jest to pierwowzór do monumentalnej „Krwawej niedzieli” Wojciecha Kossaka (385 x 800 cm) Reprodukowany: K. Olszański, Niepospolity ród Kossaków, Kraków 1994, s. 194, ilustr. nr 432 Imperial and Post-Revolutionary Russian Art., Christie’s, Londyn, 1988 r., poz. 444, s. 238...
Cena wylicytowana
320 000 zł
Zobacz obiekt
Panna młoda
Ludwik Lille

Panna młoda

Cena wylicytowana
5 500 zł
Zobacz obiekt
Muzycy na tle fantastycznego pejzażu
Stanisław Eleszkiewicz

Cena wylicytowana
5 500 zł
Zobacz obiekt
Kwiaty i maska
Zygmunt Menkes

Kwiaty i maska

olej, płótno, 116 × 74 cm sygn. l. d.: Menkes opisany na odwrocie: Menkes/Paris/9 Campagne/Premiere papierowe nalepki na krośnie: 1- z odręcznym napisem FLEUR/ET/MASQUE i cyfrą 7; 2- MENKES, SIGMUND, ANA, 1896-/Symbolic Still Life/46 × 29, oil on canvas/$2800 oraz 3 – nalepka z galerii Raydon Gallery bez opisu technicznego pracy; 4 –LUCIEN LEFEBVRE – FOINET / 19, rue Vavinet 2, rue Bréa, Paris VI / 6967 / COULEURS ET TOILEC FINES;...
Cena wylicytowana
120 000 zł
Zobacz obiekt
Akt
Roman Kramsztyk

Akt

olej, płótno, 91 × 71 cm Roman Kramsztyk wielokrotnie poprzedzał swoje prace licznymi studiami szkicowymi. Prezentowany Akt poprzedza szkic ołówkiem, który znajduje się w kolekcji Muzeum Uniwersyteckiego w Toruniu....
Cena wylicytowana
160 000 zł
Zobacz obiekt
Portret A. Hamona
Mela Muter

Portret A. Hamona

Cena wylicytowana
290 000 zł
Zobacz obiekt
Kwiaty, 1922 r.
Włodzimierz Terlikowski

Kwiaty, 1922 r.

Cena wylicytowana
9 000 zł
Zobacz obiekt
Bukiet kwiatów, 1947 r.
Włodzimierz Terlikowski

Bukiet kwiatów, 1947 r.

Cena wylicytowana
7 500 zł
Zobacz obiekt
Portret kobiety
Stanisław Eleszkiewicz

Portret kobiety

olej, płyta, 16,5 × 13,5 cm sygn. p. d.: S.E. na odwrocie pieczątka londyńskiej galerii Posk z opisem pracy numerem oraz numerem pracy 64 Wystawiany: Galeria POSK, Londyn King Street 238–246 Pochodzenie: Kolekcja Mariana Lurczyńskiego (1907–1992) Kolekcja prywatna, Polska...
Cena wylicytowana
3 800 zł
Zobacz obiekt
Róże w wazonie
Feliks Michał Wygrzywalski

Róże w wazonie

Cena wylicytowana
5 000 zł
Zobacz obiekt
Widok z weneckiej kawiarni
27
Wojciech Weiss

Widok z weneckiej kawiarni

Cena wylicytowana
17 000 zł
Zobacz obiekt
Modelka – Akt
28
Irena Weiss zw. Aneri

Modelka – Akt

Cena wylicytowana
9 000 zł
Zobacz obiekt
Dziewczyna z lustrem, 1971 r.
29
Zygmunt Menkes

Dziewczyna z lustrem, 1971 r.

Cena wylicytowana
44 000 zł
Zobacz obiekt
Święta Agnieszka wypuszcza skowronka z mieszka
31
Jacek Malczewski

Cena wylicytowana
350 000 zł
Zobacz obiekt
Postój, 1894 r.
Jan Moniuszko

Postój, 1894 r.

Cena wylicytowana
21 000 zł
Zobacz obiekt
Dama w błękitnej sukni, 1891 r.
33
Władysław Bakałowicz

olej, płótno, 116 × 89 cm sygn. p. d.: LBakalowicz /pinxit/ 1891 ponad sygnaturą autorski napis: A. Liebert phot. Władysław Bakałowicz obok swojej sygnatury celowo umieścił nazwisko fotografa Alphonsa Liebert’a. W ten sposób wyraził szacunek dla kunsztu pracy Lieberta, z którego zdjęcia korzystał podczas malowania Portretu damy. Alphons Liebert (1827–1914) był niezwykle cenionym fotografem, portretował paryskie osobist...
Cena wylicytowana
42 000 zł
Zobacz obiekt
Bajka zimowa, 1905 r.
36
Stefan Filipkiewicz

Bajka zimowa, 1905 r.

olej, płótno, 100 × 135 cm sygn. p. d.: Stefan Filipkiewicz na odwrocie na krośnie papierowa nalepka z odręcznie napisanym tytułem Wystawiany: Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie w 1905 roku. Opisywany: Hanna Kubaszewska, Filipkiewicz Stefan, Słownik Artystów Polskich i obcych w Polsce działających, Polska Akademia Nauk, Instytut Sztuki, t. 2, s. 217...
Cena wylicytowana
48 000 zł
Zobacz obiekt