Aukcja Dzieł Sztuki

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Dzieł Sztuki
aukcja-dziel-sztuki

Aukcja Dzieł Sztuki

Data aukcji:
12 maja 2018
Miejsce aukcji:
Galeria w Sopocie Boh. Monte Cassino 43
Opis:

Rozpęd i dynamika Brandta, soczysty kolor u Stryjeńskiej, a może przywoływanie wiosny Malczewskiego? Sopocki Dom Aukcyjny kusi ofertą majowej Aukcji Dzieł Sztuki, prezentując wybór znakomitych obrazów wirtuozów malarstwa. Na kolekcjonerów i miłośników sztuki czeka 96 obiektów, a wśród nich nazwiska takiej klasy jak Boznańska, Kossak, Stanisławski, Kramsztyk, Muter. Na co warto zwrócić szczególną uwagę?

 

Dziełem absolutnie unikatowym w ofercie aukcyjnej jest „Krwawa niedziela” Wojciecha Kossaka (poz. 11, cena wywoławcza: 320 000 zł), będąca pierwowzorem monumentalnej kompozycji (385 × 800 cm), która w 1947 r. została ofiarowana przez Bieruta w darze Stalinowi. Odmalowane 
z dużym rozmachem wielofiguralne przedstawienie, upamiętnia makabryczne wydarzenie z 22 stycznia 1905 r., podczas którego pokojowa manifestacja robotników z prawosławnym duchownym Gieorgijem Gaponem na czele, została krwawo stłumiona przez carskie wojska.  Dzieło okazało się dużym sukcesem dla artysty i było szeroko komentowane w prasie. Nie jest to jedyne dzieło Wojciecha Kossaka na tegorocznej majowej aukcji. Kolekcjonerzy twórczości Kossaków będą mogli się pochylić aż nad dziesięcioma płótnami pędzla Juliusza, Wojciecha i Jerzego.

 

Wśród oferowanych obiektów, formatem i sposobem malowania przykuwa uwagę obraz Kazimierza Olpińskiego „ Na targu w Żywcu” (poz. 5, cena wywoławcza: 60 000 zł). Warty zanotowania jest fakt, że na płótnie artysta sportretował w roli modeli swoją żonę i syna, znajdujące się zaś na pierwszym planie warzywa, owoce i kwiaty odwzorował z iście fotograficzną dokładnością oraz kunsztem przywodzącym na myśl martwe natury niderlandzkich mistrzów.

 

Oprócz nadmienionego już we wstępie oleju Józefa Brandta (poz. 1, „Na jarmark”, cena wywoławcza: 100 000 zł), w ofercie aukcyjnej znajduje się jeszcze jeden obraz artysty. „Portret mężczyzny” (poz. 2, cena wywoławcza: 120 000 zł) stanowi rarytas na rynku aukcyjnym z uwagi na nieczęste oferowanie gatunku portretowego w kontekście twórczości tego malarza. Brandt, uznany reprezentant szkoły monachijskiej, który zdobył rozgłos głównie jako „impresjonista ruchu”, był także świetnym portrecistą, czego dowód stanowi zawarty w katalogu obraz. Różne podejścia do malarstwa portretowego prześledzić studiując portrety Olgi Boznańskiej  (poz. 10, cena wywoławcza: 48 000 zł) oraz Jacka Malczewskiego (poz. 3, cena wywoławcza: 190 000 zł).

 

Dziełem, które tematycznie wpisało się w wiosenny okres, podczas którego przewidziana jest aukcja, jest „Święta Agnieszka wypuszczająca skowronka z mieszka” Malczewskiego (poz. 31, cena wywoławcza: 200 000 zł). Budzenie po zimie do życia natury, motyw lubiany przez artystę, był przez niego kilkukrotnie podejmowany – analogiczne obrazy znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni. W roli personifikacji wiosny została ujęta św. Agnieszka, całująca na pożegnanie przed wypuszczeniem skowronka.

 

Przeglądając ofertę aukcyjną nie sposób przejść obojętnie obok biblijnej Salome, uwiecznionej w silnie ekspresyjny sposób na płótnie Feliksa Michała Wygrzywalskiego (poz. 8, cena wywoławcza: 26 000 zł). Ukazana w konwencji femme fatale, w wyzywającej pozie, dzierży głowę Jana Chrziciela, zaś pomalowane na krwistoczerwony kolor tło, nadaje przedstawionej scenie teatralnego dramatyzmu.

 

W ofercie majowej Aukcji Dzieł Sztuki dominuje malarstwo, jednak w katalogu znalazły się także egzemplifikacje rzeźby. Są to „Niewolnica” Konstantego Laszczki (poz. 94, cena wywoławcza: 7 000 zł), „Gorejące serce Jezusa” Jeana Lamberta-Ruckiego (poz. 95, cena wywoławcza: 6 000 zł) oraz „Perseusz” Igora Mitoraja (poz. 96, cena wywoławcza: 25 000 zł).

Czytaj więcej
Kontakt
A. Masztalerz: anna.masztalerz@sda.pl, 691 963 069, K. Gizowska, M. Kudelska: sopot@sda.pl, 58550 16
Zapytaj o ofertę
Chętnie odpowiemy na każde pytanie!
+48 58 550 16 05
Wylicytowane obiekty
Pokaż opcje filtrowania
Autor:
Kategoria:
Cena wylicytowana
Pokaż:
Widok:
Treści zawarte w niniejszej witrynie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Sopocki Dom Aukcyjny Sp. z o.o.

ul. Boh. Monte Cassino 43

81-768 Sopot

 

58 550 16 05

Licytuj on-line
dzięki naszej aplikacji!
Google PlayGoogle Playzobacz więcej
Newsletter
Dołącz do newslettera i bądź na bieżąco!
Zapisz się