olej, płótno, 116 × 74 cm
sygn. l. d.: Menkes
opisany na odwrocie: Menkes/Paris/9 Campagne/Premiere papierowe nalepki na krośnie: 1- z odręcznym napisem FLEUR/ET/MASQUE i cyfrą 7; 2- MENKES, SIGMUND, ANA, 1896-/Symbolic Still Life/46 × 29, oil on canvas/$2800 oraz 3 – nalepka z galerii Raydon Gallery bez opisu technicznego pracy; 4 –LUCIEN LEFEBVRE – FOINET / 19, rue Vavinet 2, rue Bréa, Paris VI / 6967 / COULEURS ET TOILEC FINES; na krośnie pieczęć ISKRA & KARMAŃSKI |– KRAKÓW
„W połowie lat trzydziestych w twórczości Menkesa dostrzec można stopniowe odejście od ekspresjonizmu. Zauważyła to w recenzji z II Wystawy Nowej Generacji Debora Vogel: „Daje się zauważyć u niego tendencja do zwartości konturu i mniejsze odchylenie od normy pierwowzoru, oceniane jako realizm”.
Były to zwłaszcza portrety i martwe natury ujęte bez deformacji i zachowujące tradycyjna perspektywę. Postaci, przedmioty i kwiaty określone zostały precyzyjnym konturem. (…) W martwych naturach z tego czasu często pojawiały się motywy gladioli i maski (…). Martwe natury artysta ustawiał w pracowni na krześle lub stoliku. Dzbanki, wazony, kwiaty, owoce i instrumenty wydobywał wyraźnie odcinającymi się od tła konturami. Przedmiot znów zaczął dominować w jego obrazach. Podobnie jak portrety, martwe natury przestały być płaskie, uzyskały walory przestrzenne.”
J. Malinowski, B. Brus-Malinowska, W kręgu École de Paris. Malarze żydowscy z Polski, Warszawa 2007, s. 140
* Do obiektu zostanie doliczona opłata wynikającą z tzw. droit de suite, tj. prawa twórcy i jego spadkobierców do otrzymywania wynagrodzenia z tytułu dokonanych zawodowo odsprzedaży oryginalnych egzemplarzy dzieł. Opłata będzie obliczana gdy równowartość kwoty wylicytowanej przekroczy 1000 zł. Do 500 000 zł wynosi 5% od kwoty wylicytowanej, a powyżej 500 000 wynosi 3% od kwoty wylicytowanej. W Polsce droit de suite reguluje art. 19-195 ustawy o prawach autorskich i pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. z późniejszymi zmianami, zgodnie z obowiązującą w Unii Europejskiej dyrektywą 2001/84/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 września 2001 r. w sprawie prawa autora do wynagrodzenia z tytułu odsprzedaży oryginalnego egzemplarza dzieła sztuki.
Początkowo studiował w Szkole Przemysłowej we Lwowie. W latach 1919-1922 kontynuował naukę w krakowskiej ASP; w 1922 r. uczęszczał do prywatnej pracowni A. Archipenki w Berlinie. W 1923 r. wyjechał do Paryża, gdzie związał się z kręgiem École de Paris. Dwa lata później osiadł we Francji na stałe. Uczestniczył w paryskich Salonach, wystawiał w wielu galeriach Paryża, m.in.: Bernheim, de France, Le Portique. W 1930 r. pokazywał swe prace w Stanach Zjednoczonych: w Cleveland i Nowym Jorku, a także w Kanadzie i Anglii. W kraju artysta należał do ugrupowań o kolorystycznej orientacji – „Nowa Generacja” i „Zwornik”. W roku 1935 wyjechał do Nowego Jorku. Współpracował z Associated American Artists Gallery i French Art Gallery; przez wiele lat wykładał w Art Students League. W początkowej fazie sztuka Menkesa bliska była estetyce fowizmu. Z czasem pogłębiła się ekspresja jego obrazów; zaczął budować formy wyłącznie plamą barwną, nakładając farbę szybko i spontanicznie. Gama kolorystyczna uległa zawężeniu do nasyconych brązów, żółcieni, czerwieni, zieleni i aksamitnej czerni; mocny, zmysłowy kolor artysta rozgrywał w wielu niuansach, nadając mu wewnętrzny blask. Syntetycznie traktowane postacie obrysowywał wyrazistym, miejscami zanikającym konturem. Głównym tematem jego twórczości były sceny z życia Żydów.