Aukcja Dzieł Sztuki / 12 maja 2018

14. Zygmunt Menkes | Kwiaty i maska

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Dzieł SztukiKwiaty i maska
powrót
14
Kwiaty i maska

Zygmunt Menkes (1896 Lwów - 1986 Riverdale)

Kwiaty i maska

olej, płótno, 116 × 74 cm
sygn. l. d.: Menkes
opisany na odwrocie: Menkes/Paris/9 Campagne/Premiere papierowe nalepki na krośnie: 1- z odręcznym napisem FLEUR/ET/MASQUE i cyfrą 7; 2- MENKES, SIGMUND, ANA, 1896-/Symbolic Still Life/46 × 29, oil on canvas/$2800 oraz 3 – nalepka z galerii Raydon Gallery bez opisu technicznego pracy; 4 –LUCIEN LEFEBVRE – FOINET / 19, rue Vavinet 2, rue Bréa, Paris VI / 6967 / COULEURS ET TOILEC FINES; na krośnie pieczęć ISKRA & KARMAŃSKI |– KRAKÓW

„W połowie lat trzydziestych w twórczości Menkesa dostrzec można stopniowe odejście od ekspresjonizmu. Zauważyła to w recenzji z II Wystawy Nowej Generacji Debora Vogel: „Daje się zauważyć u niego tendencja do zwartości konturu i mniejsze odchylenie od normy pierwowzoru, oceniane jako realizm”.
Były to zwłaszcza portrety i martwe natury ujęte bez deformacji i zachowujące tradycyjna perspektywę. Postaci, przedmioty i kwiaty określone zostały precyzyjnym konturem. (…) W martwych naturach z tego czasu często pojawiały się motywy gladioli i maski (…). Martwe natury artysta ustawiał w pracowni na krześle lub stoliku. Dzbanki, wazony, kwiaty, owoce i instrumenty wydobywał wyraźnie odcinającymi się od tła konturami. Przedmiot znów zaczął dominować w jego obrazach. Podobnie jak portrety, martwe natury przestały być płaskie, uzyskały walory przestrzenne.”
J. Malinowski, B. Brus-Malinowska, W kręgu École de Paris. Malarze żydowscy z Polski, Warszawa 2007, s. 140

* Do obiektu zostanie doliczona opłata wynikającą z tzw. droit de suite, tj. prawa twórcy i jego spadkobierców do otrzymywania wynagrodzenia z tytułu dokonanych zawodowo odsprzedaży oryginalnych egzemplarzy dzieł. Opłata będzie obliczana gdy równowartość kwoty wylicytowanej przekroczy 1000 zł. Do 500 000 zł wynosi 5% od kwoty wylicytowanej, a powyżej 500 000 wynosi 3% od kwoty wylicytowanej. W Polsce droit de suite reguluje art. 19-195 ustawy o prawach autorskich i pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. z późniejszymi zmianami, zgodnie z obowiązującą w Unii Europejskiej dyrektywą 2001/84/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 września 2001 r. w sprawie prawa autora do wynagrodzenia z tytułu odsprzedaży oryginalnego egzemplarza dzieła sztuki.

Zygmunt Menkes
Pochodził z ortodoksyjnej rodziny żydowskiej. Początkowo, w 1912 roku, studiował w Szkole Przemysłowej we Lwowie. W latach 1919–1922 naukę kontynuował w ASP w Krakowie. W 1922 r. uczył się w prywatnej pracowni A. Archipenki w Berlinie. W 1923 r. wyjechał do Paryża. Tam związał się z kręgiem École de Paris. Uczestniczył w paryskich Salonach, wystawiał również swoje prace w wielu paryskich galeriach. W 1930 r. pokazywał swe prace w Stanach Zjednoczonych: w Cleveland i Nowym Jorku. Eksponował swą twórczość także w Kanadzie i Anglii. W międzyczasie artysta często odwiedzał Polskę, należał do ugrupowań o kolorystycznej orientacji – „Nowa Generacja” i „Zwornik”. W roku 1935 wyjechał do Nowego Jorku, gdzie został już na stałe. Współpracował z Associated American Artists Gallery oraz French Art Gallery. Był wykładowcą w Art Students League. Artysta malował portrety, akty, sceny rozgrywające się we wnętrzach, martwe natury z kwiatami oraz pejzaże. Często podejmował tematykę żydowską. Operował miękkimi, swobodnymi pociągnięciami pędzla. Potem w jego kompozycjach wyłaniały się coraz silniej zaakcentowane kontury, kształty figur stawały się bardziej geometryczne. Prace artysty cechowała niezwykle ekspresyjna, bogata paleta barw, którą z czasem zaczął upraszczać.
Czytaj więcej
Cena wylicytowana
120 000 zł
Zapytaj o obiekt
Chętnie odpowiemy na każde pytanie!
+48 58 550 16 05
Treści zawarte w niniejszej witrynie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Sopocki Dom Aukcyjny Sp. z o.o.

ul. Boh. Monte Cassino 43

81-768 Sopot

 

58 550 16 05

Licytuj on-line
dzięki naszej aplikacji!
Google PlayGoogle Playzobacz więcej
Newsletter
Dołącz do newslettera i bądź na bieżąco!
Zapisz się