Aukcja Dzieł Sztuki / 12 maja 2018

3. Jacek Malczewski | Portret Józefa Krupińskiego, 1915 r.

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Dzieł SztukiPortret Józefa Krupińskiego, 1915 r.
powrót
3
Portret Józefa Krupińskiego, 1915 r. - 1Portret Józefa Krupińskiego, 1915 r. - 2

Jacek Malczewski (1854 Radom - 1929 Kraków)

Portret Józefa Krupińskiego, 1915 r.

olej, tektura, 54 × 65 cm
sygn. l. d.: JMalczewski

na odwrocie: napis autorski Jacek/ Malczewski / 1915,
ekspertyza Jana Lankaua z 1955 roku
karteczka z odręcznym napisem: Własność pana / Krupińskiego
stempel składu Róży Aleksandrowicz w Krakowie
nalepki wystawowe: 1 – MUZEUM WIELKOPOLSKIE/ WYSTAWA OBRAZÓW/J.MALCZEWSKIEGO/ MARZEC 1925; 2 – Galeria malarstwa polskiego XIX–XX w, wrzesień 2000 – marzec 2001, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu z opisem obrazu; 3 – nalepka z wystawy: Jacek Malczewski, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, 1.10.2004–23.01.2005 r
na ramie napis: Depozyt radcy Krupińskiego oraz nalepka z wystawy TPSP we Lwowie z 1925 roku
Pochodzenie:
Własność Józefa Krupińskiego
Kolekcja prywatna, Polska
Wystawiany:
Wystawa obrazów Jacka Malczewskiego, Muzeum Wielkopolskie, Poznań, marzec – kwiecień 1925 r., (nr kat. 83)
Wystawa jubileuszowa artysty, TPSP, Lwów, 1926 r., (nr. kat 19)
Galeria malarstwa polskiego XIX–XX w., Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, wrzesień 2000 – marzec 2001
Jacek Malczewski, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, 1.10.2004 - 23.01.2005 r
Samotny wędrowiec Jacek Malczewski, Muzeum Okręgowe w Suwałkach, 22 października 2002 – 15 lutego 2003
Jacek Malczewski (1854–1929) w 150 rocznicę urodzin i 75 rocznicę śmierci, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Radom 2004
Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu (depozyt)
Reprodukowany:
Jacek Malczewski (1854–1929) w 150 rocznicę urodzin i 75 rocznicę śmierci, katalog wystawy pod. red. Zofia Posiadała, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Radom 2004, nr kat. II/22, s. 105 (il.)
Samotny wędrowiec Jacek Malczewski, Muzeum Okręgowe w Suwałkach, 22 października 2002 – 15 lutego 2003, s. nlb.
Śladami Jacka Malczewskiego, informator turystyczny, Radom 2012, s. 43
Jacek i Rafał Malczewscy, pod. red. Zofia Posiadała, Radom 2014, s. 52

Sportretowany to Józef Krupiński – urzędnik skarbowy, wieloletni przyjaciel Jacka Malczewskiego. Przedstawiony został w mundurze porucznika 56. Pułku Piechoty Austriackiej na tle szerokiego pejzażu z topolami.

„Malczewski to nad wyraz złożona i oryginalna organizacya artystyczna. Jest to nie tylko malarz genialny, lecz także poeta-wizyoner z Bożej łaski. (…) Jest on podobny do pisarza, który nie tylko snuje głębokie, pełne siły i poetycznego polotu myśli, lecz stara się znaleźć dla tej treści najszlachetniejszy i najistotniejszy wyraz w formie i stylu. (…) Zna on gruntownie do dna samego wszelkie arkana swej sztuki, to znaczy, posiada technikę wprost niedoścignione doskonałą, jest w swoim kunszcie mistrzem niezrównanym. Przede wszystkiem zaś ukochał ciało ludzkie, a głównie tę jego część, w której się dusza najdobitniej wyraża: głowę i twarz ludzką.”
R., Jacek Malczewski, „Praca. Tygodnik Illustrowany” 1911 nr 21, s. 646–647

Jacek Malczewski Studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, m.in. w pracowniach W. Łuszczkiewicza i J. Matejki oraz w paryskiej École des Beaux-Arts u E. Lehmanna. Był jednym z założycieli stowarzyszenia „Sztuka”. Od 1902 roku należał do Stowarzyszenia Artystów Polskich, był też członkiem wiedeńskiej Secesji. W latach 1897-1900 oraz 1910-1921 piastował stanowisko profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wczesny okres twórczości artysty, nawiązujący do tradycji realizmu, zdominowany był przez tematy inspirowane polską poezją romantyczną i baśnią ludową oraz odwołujące się do martyrologii Sybiru. Z kolei zwrócił się ku symbolizmowi, tworząc własną, oryginalną emblematykę. Wykonał też liczne portrety, często nie wolne od symboliki i alegorii.
Czytaj więcej
Cena wylicytowana
300 000 zł
Zapytaj o obiekt
Chętnie odpowiemy na każde pytanie!
+48 58 550 16 05

Sopocki Dom Aukcyjny Sp. z o.o.

ul. Boh. Monte Cassino 43

81-768 Sopot

 

58 550 16 05

Licytuj on-line
dzięki naszej aplikacji!
Google PlayGoogle Playzobacz więcej
Newsletter
Dołącz do newslettera i bądź na bieżąco!
Zapisz się