Aukcja Dzieł Sztuki / 12 maja 2018

9. Feliks Michał Wygrzywalski | Nimfa na skałach morskich

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Dzieł SztukiNimfa na skałach morskich
powrót
9
Nimfa na skałach morskich

Feliks Michał Wygrzywalski (1875 Przemyśl - 1944 Rzeszów)

Nimfa na skałach morskich

olej, sklejka, 48 × 64 cm
sygn. l. d.: F. M. Wygrzywalski

"W starożytności klasycznej nagość była jednym z atrybutów istot boskich, symbolizowała ich wyniesienie ponad normy i ograniczenia krępujące śmiertelników. (…) Ta konwencja stała się nieodłącznym elementem artystycznej maniery akademickiej i Wygrzywalski często z niej korzystał, przemieniając zwykłe pejzaże w – jeśli tak rzec można – krajobrazy bajeczne, zaludniane przez nimfy, sylenów i trytony. Często te postaci nie są zajęte żadną konkretną czynnością. Sama ich obecność sprawia, że ukazana scena nabiera jakiegoś szczególnego, nieuchwytnego czaru, wykraczającego poza proste uznanie dla urody krajobrazu."
Nad ciepłym morzem. Feliks Michał Wygrzywalski. Centralne Muzeum Morskie, Gdańsk 2013, s. 13

Feliks Michał Wygrzywalski
Był absolwentem Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Monachium (klasa K.Marra i L.Hetericha) oraz Akadémie Julian w Paryżu. Po ukończeniu studiów zamieszkał w Rzymie, zaś w 1908 r. powrócił do rodzinnego Lwowa, gdzie pracował w teatrze oraz współpracował też z Tygodnikiem Ilustrowanym. Od 1901 r. wystawiał w TPSP w Krakowie. Malował obrazy o tematyce rodzajowej, często z udziałem kuszących, fantastycznych nimf morskich. Malował nasyconymi, wyrazistymi barwami, zestawionymi z mocnymi kontrastami świetlnymi. Stworzył znakomite, dynamiczne sceny z życia rybaków, nostalgiczne „zatrzymane kadry” z życia nadmorskich kurortów. Największym uznaniem wśród kolekcjonerów cieszą się jego serie pejzaży nadmorskich i scen z rybakami, a także tematy orientalne, do których powracał po podróży do Egiptu w 1906 r.
Czytaj więcej
Cena wylicytowana
15 000 zł
Zapytaj o obiekt
Chętnie odpowiemy na każde pytanie!
+48 58 550 16 05
Treści zawarte w niniejszej witrynie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Sopocki Dom Aukcyjny Sp. z o.o.

ul. Boh. Monte Cassino 43

81-768 Sopot

 

58 550 16 05

Licytuj on-line
dzięki naszej aplikacji!
Google PlayGoogle Playzobacz więcej
Newsletter
Dołącz do newslettera i bądź na bieżąco!
Zapisz się