Aukcja École de Paris

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja École de Paris
aukcja-ecole-de-paris-2019-04-06

Aukcja École de Paris

Data aukcji:
6 kwietnia 2019 godzina: 17:00
Wystawa przedaukcyjna:
18 marca - 6 kwietnia 2019
Miejsce aukcji:
Galeria w Sopocie Boh. Monte Cassino 43
Opis:

Sopocki Dom Aukcyjny zaprasza na szczególną odsłonę kolejnej Aukcji Dzieł Sztuki, poświęconą tym razem wyłącznie twórczości artystów reprezentujących środowisko École de Paris, malarzy zamieszkałych i aktywnych artystycznie w Paryżu pierwszej połowy XX wieku. Ofertę tworzy wyselekcjonowana grupa obrazów oraz jedna egzemplifikacja rzeźby, a w niej dobrze znane kolekcjonerom i miłośnikom tematu nazwiska takie, jak Muter, Kisling, Mondzain, Kramsztyk oraz wielu innych wysokiej klasy artystów. Aukcja odbędzie się 6 kwietnia (sobota) o godz. 17:00 w siedzibie firmy w sopockim kurorcie.

Uwagę klienta po wejściu do galerii skupia główna ściana ekspozycyjna, na której zawisły utrzymane w żywej, nasyconej kolorystyce obrazy. Są to: filozoficzno-alegoryczna kompozycja zatytułowana Geografowie autorstwa Szymona Mondzaina, będąca reminiscencją pobytu artysty w Algierze i zlecenia wykonania muralu dla miasta Tilimsan (poz. 10, cena wywoławcza: 36 000 zł); akt przedstawiający Kiki, najsłynniejszą modelkę Montparnasse’u, widzianą oczami Mojżesza Kislinga (poz. 15, cena wywoławcza: 250 000 zł) oraz tegoż samego artysty Pejzaż
z Sanary-sur-Mer o bogatej proweniencji, tworzący niegdyś trzon kolekcji Arthura Rubinsteina oraz Oscar’a Ghez’a, a także o imponującej historii wystawienniczej (poz. 5, cena wywoławcza: 440 000 zł). W ofercie znalazły się również dwie prace Bolesława Biegasa: wchodzący w skład cyklu Mistyka nieskończoności olej Chateau des Trésors, nokturn utrzymany w metafizyczno-onirycznej konwencji, będący hołdem złożonym artyście Arnoldowi Böcklinowi i jego Wyspie Umarłych (poz. 6, cena wywoławcza: 55 000 zł); a także odlew rzeźby projektu Biegasa, przedstawiającej Zamyślonego, jeden ze studiów męskich aktów, które artysta opracowywał w latach 20. XX w. (poz. 47, cena wywoławcza: 38 000 zł). Warto się również zatrzymać nad piękną martwą naturą pędzla Meli Muter (poz. 2, cena wywoławcza: 240 000 zł). Artystka kojarzona przede wszystkim z twórczości portretowej, doskonale się odnajdowała także w innych gatunkach malarskich, wkładając tyle samo zaangażowania w proces twórczy w każde ze swoich płócien. Żeńską frakcję reprezentuje również Alicja Halicka ze swoim pejzażem przedstawiającym paryski most (Pont des Arts) – poz. 11, cena wywoławcza: 8 000 zł. Artystka, pozostająca niejako w cieniu swojego męża, również malarza – kubisty, Louisa Marcoussisa, jest niejako ponownie odkrywana na rynku dzieł sztuki, a jej twórczość ceniona za pełne lirycznej nastrojowości widoki Paryża.

Sopocki Dom Aukcyjny zachęca do obejrzenia wystawy przedaukcyjnej w Galerii Sztuki Dawnej przy ul. Boh. Monte Cassino 43 w Sopocie oraz do wzbogacenia kolekcji o kolejne wysokiej klasy dzieła sztuki.

Kontakt
A. Masztalerz: anna.masztalerz@sda.pl, 691 963 069, K. Derra, M. Kudelska: sopot@sda.pl, 58550 16 05
Zapytaj o ofertę
Sprzedane obiekty
Pokaż opcje filtrowania
Autor:
Kategoria:
Cena wylicytowana
Pokaż:
Widok:
Martwa natura z winogronami
Mela Muter

Martwa natura z winogronami

Cena wylicytowana
240 000 zł
Zobacz obiekt
Siedząca kobieta
Zygmunt Menkes

Siedząca kobieta

Cena wylicytowana
76 000 zł
Zobacz obiekt
Chateau des Trésors (Pałac skarbów)
Bolesław Biegas

Cena wylicytowana
64 000 zł
Zobacz obiekt
Ogrody Muzeum Rodina
Jean Peské

Ogrody Muzeum Rodina

Cena wylicytowana
15 000 zł
Zobacz obiekt
Kwiaty
Włodzimierz Terlikowski

Kwiaty

Cena wylicytowana
28 000 zł
Zobacz obiekt
Bukiet kwiatów
Abraham Weinbaum

Bukiet kwiatów

Cena wylicytowana
7 500 zł
Zobacz obiekt
Geografowie, ok. 1955 r.
Szymon Mondzain

Geografowie, ok. 1955 r.

Cena wylicytowana
38 000 zł
Zobacz obiekt
Martwa natura z kwiatami
Henryk Epstein

Martwa natura z kwiatami

Cena wylicytowana
19 000 zł
Zobacz obiekt
Portret kobiety
Włodzimierz Terlikowski

Portret kobiety

Cena wylicytowana
10 000 zł
Zobacz obiekt
Dama z parasolką
Stanisław Eleszkiewicz

Dama z parasolką

Cena wylicytowana
33 000 zł
Zobacz obiekt
Kwiaty
28
Jean Peské

Kwiaty

Cena wylicytowana
12 000 zł
Zobacz obiekt
Etiuda dla Bilitis
30
Stanisław Eleszkiewicz

Etiuda dla Bilitis

Cena wylicytowana
5 500 zł
Zobacz obiekt
Pejzaż z Ibizy, 1935
31
Zygmunt Menkes

Pejzaż z Ibizy, 1935

olej, płótno, 60 × 81 cm sygn. p. d.: Menkes opisany na odwrocie: Menkes/Espagne/Ibiza Reprodukowany: J.Malinowski, B.Brus-Malinowska, W kręgu Ecole de Paris. Malarze żydowscy z Polski, Warszawa 2005, s. 279, il. 187....
Cena wylicytowana
70 000 zł
Zobacz obiekt
Martwa natura z ptakiem
Marc Sterling

Martwa natura z ptakiem

Cena wylicytowana
7 000 zł
Zobacz obiekt
Kwiaty w wazonie
33
Maurice Blond

Kwiaty w wazonie

Cena wylicytowana
4 600 zł
Zobacz obiekt
Martwa natura
37
Robert Pikelny

Martwa natura

Cena wylicytowana
6 500 zł
Zobacz obiekt
Staw, przed 1913 r.
43
Roman Kramsztyk

Staw, przed 1913 r.

olej, płótno, 62 × 83 cm sygn. p. d.: R Kramsztyk na odwrocie na krośnie nalepka z krakowskiego TPSP z 1913 roku z numerem 1617, odręcznie wpisanym autorem i tytułem oraz ceną 800R oraz pozostałości po innej nalepce...
Cena wylicytowana
78 000 zł
Zobacz obiekt
Przyjęcie urodzinowe
46
Zygmunt Menkes

Przyjęcie urodzinowe

Cena wylicytowana
86 000 zł
Zobacz obiekt
Zamyślony
47
Bolesław Biegas

Zamyślony

Cena wylicytowana
38 000 zł
Zobacz obiekt