Aukcja École de Paris / 6 kwietnia 2019

16. Henryk Epstein | Martwa natura z kwiatami

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja École de ParisMartwa natura z kwiatami
powrót
16
Martwa natura z kwiatami

Henryk Epstein (1891 Łódź - 1944 Auschwitz)

Martwa natura z kwiatami

olej, płótno, 65 × 46 cm
sygn. p. d.: H. Epstein

„Talent Epsteina ujawnia jednak swą prawdziwą skalę dopiero w najnowszych płótnach: martwych naturach, o kolorze konkretnym, cielesnym, aktywnym i zyskującym czystszy sens, Nie jest to kolor Courbeta. Choć kolor ten służy mu jedynie do wyrażenia „ciężaru” odwzorowywanego przedmiotu, jego gęstości, materii, podkreśla także jego plastyczność. Wyzyskuje cały potencjał plastyczny obiektu, który odtwarza nie tyle pod postacią widma, odbicia, czy „odpowiednika”, pozbawionego namacalnej realności, ile pod postacią ciała, zdrowego, ożywianego płynącą w nim młodą krwią, przesyconego świeżością. Patrzymy odtąd na płótna Henryka Epsteina nie jak na cienie, fikcje barwne, ale jak na żywe istoty, wyposażone w mięśnie, tętnice i naczynia krwionośne, jak na istoty, których serca biją równym rytmem.”
W. George, Epstein, Paris 1931, s. 7–13.
„Chwalono jego martwe natury. Ja chcę jednak szczególnie wyróżnić kompozycje kwiatowe, w których Epstein oczarowuje rzadko spotykaną, cenną, soczystą i lśniącą malarską materią.”
Chil Aronson, Scienes et visages de Montparnasse, Paris 1963, s. 356–363.

Henryk Epstein Syn łódzkiego antykwariusza. Uczył się w prywatnej Szkole Rysunku Jakuba Kacenbogena w Łodzi. Ok. 1910 r. wyjechał na studia do Monachium. W 1913 r. na stałe osiadł w Paryżu, gdzie kontynuował naukę w Académie de la Grande Chaumière. Na Montparnasse, w pawilonie mieszczącym pracownie i mieszkania artystów (Epstein miał tam pracownię do 1938 r.) przebywał wraz z zaprzyjaźnionymi z nim: M. Chagallem, A. Modiglianim, Ch. Soutinem. W latach 1920-30 malował pejzaże w plenerze w Owerni, Bretanii i na Korsyce. Od początku lat 20. wystawiał w paryskich Salonach. Jedyną wystawą indywidualną była ekspozycja pośmiertna w paryskiej Galerie Berri-Raspail w 1946 r. Po wojnie pokazywano jego prace na wielu wystawach zbiorowych środowiska École de Paris. Malował w technice olejnej, uprawiał również akwarelę, rysunek i grafikę. Na jego malarstwo ogromny wpływ miała twórczość Cézanne'a oraz fowistów. W 1944 r. zginął w jednym z obozów koncentracyjnych.
Czytaj więcej
Cena wylicytowana
19 000 zł
Zapytaj o obiekt
Chętnie odpowiemy na każde pytanie!
+48 58 550 16 05

Sopocki Dom Aukcyjny Sp. z o.o.

ul. Boh. Monte Cassino 43

81-768 Sopot

 

58 550 16 05

Licytuj on-line
dzięki naszej aplikacji!
Google PlayGoogle Playzobacz więcej
Newsletter
Dołącz do newslettera i bądź na bieżąco!
Zapisz się