Aukcja École de Paris / 6 kwietnia 2019

28. Jean Peské | Kwiaty

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja École de ParisKwiaty
28
Kwiaty

Jean Peské (1870 Gołta/Ukraina-1949 Le Mans)

Kwiaty

olej, tektura, 66,5 × 50,5 cm w świetle ramy
sygn. i dat. l. d.: Peské/1916

„(…) Peske wprowadza nas do innego świata – natury kojącej i bujnej. Mało u nas znany ten artysta, talentem swym i pracą zdobył bez hałasu i tamtamu reklamy stanowisko bardzo wybitne. Skalę twórczości ma niezwykle rozległą: kompozycje, pejzaż, portrety, martwe natury, akwaforty i projekty dekoracyjne z użyciem najróżniejszych technik malarskich, które opanował p o mistrzowsku. Jest kontynuatorem tradycji wielkiego malarstwa (szkoły barbizońskiej) pierwszej połowy XIX wieku, które wzbogacił zdobyczami kolorystyki impresjonistycznej. Szczęśliwa ta kombinacja świetnego rysunku z bujną, ale w karbach utrzymaną paletą [oraz] ujęciem plastycznym i mocnym tematu, w który głęboko się wczuwa, stanowią istotną a niepowszednią oryginalność naszego rodaka.”
E. Woroniecki, Artyści polscy w paryskim salonie [Jesiennym], „Tygodnik Ilustrowany”1924, połr. I, s. 100.

Cena wylicytowana
11 000 zł