Aukcja Varia ® (58) / 15 czerwca 2024

7. Soter Jaxa - Małachowski | W porcie, 1927 r.

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Varia ® (58)W porcie, 1927 r.
Soter Jaxa - Małachowski | W porcie, 1927 r.

Soter Jaxa - Małachowski (1867 Wolanów - 1952 Kraków)

W porcie, 1927 r.

akwarela, gwasz, tektura, 24 × 32 cm w świetle passe-partout
sygn. i dat. p. d.: „SJaxa/1927”

na odwrocie kartka z maszynopisem: "A-21, PUCK, PORT RYBACKI (16 ½ X 12 ½ & 14X10)/ Akwarela na kartonie, przedstawiająca Polskie Kutry Rybackie w dawnym Porcie /PUCK nad Bałtykiem. Art. – malarz: S. JAXA, namalowany w 1927 r./ Nabyty od Antykwarjusza Franciszka Studzińskiego w Paryżu w 1948 r. za/ $ 5. – i dwie kaczki. Nabyty i oprawiony przez Bogusia."

Soter Jaxa - Małachowski
Edukację rozpoczął w szkole rysunkowej w Odessie. W latach 1892–94 studiował w krakowskiej SSP pod kierunkiem F. Cynka i W. Łuszczkiewicza. W 1901 roku wyjechał do Monachium, gdzie uczęszczał do Szkoły Rysunku i Malarstwa Stanisława Grochowskiego. Po studiach osiadł w Krakowie, skąd na dwa lata przeniósł się do Zakopanego. W latach 1905, 1925 i 1928 podróżował do Włoch. Uczestniczył w wielu wystawach, m.in. w Krakowie, Warszawie, Łodzi, Poznaniu i Lwowie. Jego monograficzne wystawy miały miejsce w Krakowie. Artysta uprawiał głównie malarstwo pejzażowe; specjalizował się w pejzażach morskich i nokturnach. To właśnie obrazy marynistyczne przyniosły mu sławę – po I wojnie światowej stał się jednym z najpopularniejszych malarzy polskiego wybrzeża. Obecnie jego prace znajdują się w wielu muzeach, m.in.: w Lwowskiej Galerii Obrazów, Muzeum Narodowym w Krakowie, Szczecinie, Muzeum Miasta Gdyni oraz w Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku oraz w kolekcjach prywatnych.
Cena wylicytowana
8 000 zł *Sprzedaż warunkowa