Aukcja Varia ® (58) / 15 czerwca 2024

8. Soter Jaxa - Małachowski | Na brzegu

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Varia ® (58)Na brzegu
Soter Jaxa - Małachowski | Na brzegu

Soter Jaxa - Małachowski (1867 Wolanów - 1952 Kraków)

Na brzegu

gwasz, akwarela, tektura, 23,5 × 33,5 cm w świetle oprawy
sygn. p. d.: „S.Jaxa”

Soter Jaxa - Małachowski
Edukację rozpoczął w szkole rysunkowej w Odessie. W latach 1892–94 studiował w krakowskiej SSP pod kierunkiem F. Cynka i W. Łuszczkiewicza. W 1901 roku wyjechał do Monachium, gdzie uczęszczał do Szkoły Rysunku i Malarstwa Stanisława Grochowskiego. Po studiach osiadł w Krakowie, skąd na dwa lata przeniósł się do Zakopanego. W latach 1905, 1925 i 1928 podróżował do Włoch. Uczestniczył w wielu wystawach, m.in. w Krakowie, Warszawie, Łodzi, Poznaniu i Lwowie. Jego monograficzne wystawy miały miejsce w Krakowie. Artysta uprawiał głównie malarstwo pejzażowe; specjalizował się w pejzażach morskich i nokturnach. To właśnie obrazy marynistyczne przyniosły mu sławę – po I wojnie światowej stał się jednym z najpopularniejszych malarzy polskiego wybrzeża. Obecnie jego prace znajdują się w wielu muzeach, m.in.: w Lwowskiej Galerii Obrazów, Muzeum Narodowym w Krakowie, Szczecinie, Muzeum Miasta Gdyni oraz w Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku oraz w kolekcjach prywatnych.
Cena wylicytowana
9 000 zł