Aukcja Varia ® (58) / 15 czerwca 2024

6. Marian Mokwa | Istambuł. Nad Bosforem, 1911 r.

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Varia ® (58)Istambuł. Nad Bosforem, 1911 r.
powrót
6
Marian Mokwa | Istambuł. Nad Bosforem

Marian Mokwa (1889 Malary - 1987 Sopot)

Istambuł. Nad Bosforem, 1911 r.

akwarela, ołówek, papier, 58 × 86 cm w świetle oprawy
sygn. i dat. p. d.: „Mokwa/Istambuł/1911/ Nad Bosforem”

Pochodzenie:
– Prezent od artysty z okazji ślubu w 1970 r., od tej pory w kolekcji rodzinnej.

Jednym z najważniejszych okresów w życiu Mariana Mokwy był wyjazd do Turcji pod koniec 1911 roku. Wtedy ukształtował się jego indywidualny styl. Czas pobytu nad Bosforem to dla Mariana Mokwy okres pracowity, wypełniony podróżami i malarską pracą. W okresie tym artysta posługiwał się akwarelą, techniką malarską niezastąpioną przy pracy w plenerze i ciągłej zmianie miejsca pobytu. W Turcji interesował się pejzażem, z upodobaniem kreślił typy ludzkie, szkicował architekturę Stambułu i innych miast Bliskiego Wschodu. Dla malarza z Północy Orient był fascynującym odkryciem, to świat, gdzie egzotyka splata się ze starożytnością. Wschód zaskakuje i pociąga przepychem, ostrością światła, feerią kolorów. Jego prace z tego okresu, tworzone niekiedy w „impresjonistycznym pośpiechu”, są dowodem prawdziwego talentu, zaskakują dojrzałością. Właśnie w Turcji Mokwa wyzbył się sztywności i akademickiej maniery. Prace te są niezwykle świetliste i lekkie, przepełnione aurą charakterystyczną dla krajów południa. To wtedy w czasie jednej z bitew morskich w okresie wojny bałkańskiej, złożył symboliczne śluby, poświęcając swoją twórczość morzu. Wybuch I wojny światowej przerwał okres pierwszych sukcesów, popularności, przychylności krytyki i niemałej już sławy akwarelisty Orientu.
Bibliografia: Wojciech Zmorzyński, „Tureckie śluby Mariana Mokwy”, katalog wystawy, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Gdańsk 2014.

Marian Mokwa
Artysta rozumiał morze i potrafił w pełni oddać sens i potęgę tego żywiołu. Cały swój talent poświęcił marynistyce – już w młodości złożył śluby służby artystycznej polskiemu morzu, czemu pozostał wierny do końca swej twórczości. Studia artystyczne rozpoczął w 1907 r. w Akademii Sztuk Zdobniczych i Pięknych w Norymberdze, a kontynuował je w Berlinie. Wiele podróżował, poszukując wciąż nowych motywów i inspiracji. Malował krajobrazy z Europy, Istambułu (gdzie przebywał w latach 1911–15), Jerozolimy, Persji, Egiptu, Etiopii, Indii, Mongolii; był na Kaukazie i w Tybecie. W 1918 r. zamieszkał na stałe w Sopocie. Prowadził bardzo aktywne życie artystyczne, miał wiele wystaw w kraju i za granicą. Ufundował i zorganizował w 1934 r. w Gdyni galerię malarstwa marynistycznego – Galerię Morską. Wydawał też pismo artystyczno-literackie „Fale”. W 1959 r., jako jedyny Polak, wziął udział w wystawie malarstwa marynistycznego w Royal Society oraz Society of British Marina Painters. Zgromadzony przez artystę zbiór własnych obrazów – ponad 500 prac – uległ zniszczeniu w 1939 roku.
Czytaj więcej
Cena wylicytowana
35 000 zł
Zapytaj o obiekt
Chętnie odpowiemy na każde pytanie!
+48 58 550 16 05
Treści zawarte w niniejszej witrynie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Sopocki Dom Aukcyjny Sp. z o.o.

ul. Boh. Monte Cassino 43

81-768 Sopot

 

58 550 16 05

Licytuj on-line
dzięki naszej aplikacji!
Google PlayGoogle Playzobacz więcej
Newsletter
Dołącz do newslettera i bądź na bieżąco!
Zapisz się