Aukcja Sztuki Współczesnej / 4 kwietnia 2020

8. Stanisław Fijałkowski | 30 VIII 1964

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Sztuki Współczesnej30 VIII 1964
30 VIII 1964

Stanisław Fijałkowski (1922 Zdołbunów - 2020 Łódź)

30 VIII 1964

olej, płótno, 21 × 15 cm,
na odwrocie nalepka z wystawy w Galerii Współczesnej K.M.P i K „RUCH” WARSZAWA 16 III – 11 IV 66 z danymi obrazu

Sztuka jest swoistym uprawianiem metafizyki, szczególną formą filozofowania. W dzisiejszym świecie, który zagubił wrażliwość religijną, owo wyczulenie na świat duchowy czy „poczucie metafizyczne” – jak mawiał Witkacy, sztuka dostarcza niektórych przeżyć, jakich dawniej dostarczała religia. W innej formie uprawiam to, co robi Jerzy Nowosielski – jedyny bliski mi artysta – to znaczy świecki odpowiednik teologii.
Stanisław Fijałkowski w rozmowie z Wojciechem Skrodzkim, „Projekt”, nr 5/77/120. S. 32–36

Stanisław Fijałkowski
Studia odbył w latach 1946–1951 w PWSSP w Łodzi pod kierunkiem W. Strzemińskiego i S. Wegnera. W latach 1947–1993 pracował na macierzystej uczelni jako pedagog. Stanowisko profesora objął w 1983 r. reprezentował Polskę w 1972 r. na Biennale w Wenecji. W 1977 roku wyróżniono go nagroda krytyki artystycznej im. Cypriana Kamila Norwida, a w 1990 r. został uhonorowany prestiżową nagroda im. Jana Cybisa. Uzyskał również wiele nagród międzynarodowych, m.in. na wystawie „Bianco e Nero” w Lugano (1972), na Biennale Grafiki w Lublanie (1977). Jego prace znajdują się w wielu muzeach, między innymi w Galerii Tretiakowskiej w Moskwie czy Tate Gallery w Londynie.
Cena wylicytowana
32 000 zł