Contemporary Art Auction / 4 April 2020

8. Stanisław Fijałkowski | 30 VIII 1964

Past auctionsContemporary Art Auction30 VIII 1964
30 VIII 1964

Stanisław Fijałkowski (1922 Zdołbunów - 2020 Łódź)

30 VIII 1964

olej, płótno, 21 × 15 cm,
na odwrocie nalepka z wystawy w Galerii Współczesnej K.M.P i K „RUCH” WARSZAWA 16 III – 11 IV 66 z danymi obrazu

Sztuka jest swoistym uprawianiem metafizyki, szczególną formą filozofowania. W dzisiejszym świecie, który zagubił wrażliwość religijną, owo wyczulenie na świat duchowy czy „poczucie metafizyczne” – jak mawiał Witkacy, sztuka dostarcza niektórych przeżyć, jakich dawniej dostarczała religia. W innej formie uprawiam to, co robi Jerzy Nowosielski – jedyny bliski mi artysta – to znaczy świecki odpowiednik teologii.
Stanisław Fijałkowski w rozmowie z Wojciechem Skrodzkim, „Projekt”, nr 5/77/120. S. 32–36

32 000 zł