Aukcja Dzieł Sztuki / 2 maja 2016

18. Fryderyk Pautsch | Targ na Ukrainie, przed 1935 r.

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Dzieł SztukiTarg na Ukrainie, przed 1935 r.
Targ na Ukrainie, przed 1935 r.

Fryderyk Pautsch (1887 Delatyn - 1950 Kraków)

olej, tektura, 66 × 91,5 cm
sygn. i dat. p. d.: FPautsch (?)
na odwrocie naklejki wystawowe: z lwowskiego (?) TPSP z 1935 r. z opisem pracy: Pautsch Fryderyk / pejz. Z Kos. Rzeka [?] o zach. Oraz z nalepka weneckiego Biennale z 1936 roku

Fryderyk Pautsch Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u J. Unierzyskiego i L. Wyczółkowskiego, następnie kształcił się w paryskiej Académie Julian u J. P. Laurensa. W roku 1906 zamieszkał we Lwowie. W latach 1912-1919 był profesorem malarstwa dekoracyjnego w Akademii Sztuki we Wrocławiu. Od 1919 r. kierował Szkołą Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Poznaniu, zaś w 1925 r. objął stanowisko profesora akademii krakowskiej. Należał do Towarzystwa Artystów Polskich ?Sztuka?. Był zafascynowany Huculszczyzną i Podhalem. Jako jeden z pierwszych malarzy, obok K. Sichulskiego i W. Jarockiego, podjął w swej twórczości tematykę rodzajową związaną z życiem Hucułów. Ponadto malował pejzaże, sceny batalistyczne, kompozycje religijne, portrety i martwe natury.
Cena wylicytowana
32 000 zł