Aukcja Dzieł Sztuki / 28 listopada 2020

92. Antoni Suchanek | Góral, 1922 r.

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Dzieł SztukiGóral, 1922 r.
92
Antoni Suchanek | Góral, 1922 r.

Antoni Suchanek (1901 Rzeszów - 1982 Gdynia)

Góral, 1922 r.

olej, płótno naklejone na płytę, 46,5 × 34 cm
sygn. i dat. p.d.: ASuchanek/922

Antoni Suchanek W latach 1917-22 studiował w krakowskiej ASP u J. Mehoffera i T. Axentowicza, a następnie w Bydgoszczy u L. Wyczółkowskiego. Od 1925 roku często przebywał w Orłowie, jednocześnie prowadząc pracownię w Warszawie. Był jednym z założycieli Koła Marynistów Polskich, a także przewodniczącym Sekcji Plastycznej Ligi Morskiej i Kolonialnej. W 1926 roku był współzałożycielem Związku Plastyków Pomorskich, a w 1937 r. ZZPAP w Gdyni. Blisko związany z warszawską Zachętą, gdzie od 1937 roku do wybuchu wojny był gospodarzem wystaw. Malował portrety, martwe natury, pejzaże. Kwiaty malował zawsze z natury, zerwane przez żonę z ogrodu czy ofiarowane przez gości. Malował je finezyjnie, zamaszyście, niejednokrotnie mieszając techniki i aranżując kompozycję. Stonowane, subtelne, barwne, fakturalne, kontrastowe ? wszystkie, nieustannie zachwycają swoja urodą.
Cena wylicytowana
6 000 zł *