Aukcja Dzieł Sztuki / 28 listopada 2020

67. Alfons Karpiński | Portret mężczyzny

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Dzieł SztukiPortret mężczyzny
67
portret-mezczyzny-alfons-karpinski-1123536portret-mezczyzny-alfons-karpinski-1499861

Alfons Karpiński (1875 Rozwadów - 1961 Kraków)

Portret mężczyzny

olej, tektura, 25 × 18 cm w świetle ramy
sygn. p. d.: akarpiński/Kosina 1902
na odwrocie nieczytelny napis ołówkiem

Alfons Karpiński
W latach 1891–1899 studiował w krakowskiej SSP u F. Cynka, I. Jabłońskiego, W. Łuszczkiewicza i L. Wyczółkowskiego oraz A. Ažbégo w Monachium (1903 r.). W latach 1904–1907 kontynuował naukę w ASP w Wiedniu u K. Pochwalskiego, następnie, w latach 1908–12, w Paryżu w Akadémie Willi oraz w 1922 r. w Akadémie Colarossi. Podróżował do Włoch, Londynu i Budapesztu. Osiadł w Krakowie. Od 1899 r. systematycznie brał udział w wystawach krakowskiego TPSP, którego w latach 1918–27 był wiceprezesem. Ponadto wystawiał w warszawskim TZSP i IPS oraz wielokrotnie za granicą, m.in. w Monachium, Rzymie, Brukseli, Amsterdamie, Buffalo i Nowym Jorku. Indywidualne pokazy twórczości artysty miały miejsce w Krakowie, Lwowie i Poznaniu. We wczesnym okresie malował pejzaże, widoki ulic, z czasem jego domeną stały się wizerunki kobiet i akty. Zasłynął również jako malarz kwiatów. Malował je w wazonach, często umieszczonych we fragmentarycznie ukazanych wnętrzach salonów. Malowane drobnymi pociągnięciami pędzla, miękko nakładaną plamą barwną w rozproszonym świetle tworzą niezapomniany nastrój emanujący z płótna.