Port Północny

Strona głównaAukcje archiwalnePort Północny
port-polnocny

Port Północny

Data aukcji:
29 listopada 2014 godzina: 17:00
Wystawa przedaukcyjna:
17 - 29 listopada 2014
Miejsce aukcji:
Galeria Sztuki Dawnej w Sopocie Boh. Monte Cassino 43
Opis:

Budowa Portu Połnocnego w latach 70-tych XX wieku była ogromnym przedsięwzięciem, porównywalnym z budową Portu Gdyńskiego w okresie międzywojennym. I tak samo jak wówczas przyciągnęła zainteresowanie ludzi sztuki. W 1973 roku Zarząd Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki zatwierdził propozycję organizacji ogólnopolskiej akcji kulturalnej towarzyszącej budowie portu. Podjęto prace nad filmami dokumentalnymi oraz programami radiowymi. Organizowano plenery i konkursy fotograficzne oraz konkursy na reportaż prasowy, scenariusz reportażu telewizyjnego oraz plakat związany z Portem Północnym. W Pałacu Opatów - Oddziale Sztuki

Współczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku otwarto w lipcu 1974 roku wystawę „Port Północny w Sztuce”, a w galerii „Sień Gdańska” odbyły się trzy wystawy związane tematycznie z budową portu. W tych prezentacjach wzięli udział wszyscy znaczący plastycy Wybrzeża, a część prac została zakupiona do zbiorow Gdańskiego Towarzystwa Przyjacioł Sztuki. W kolekcji znalazły się prace artystów rożnych pokoleń – są zarówno twórcy o uznanym dorobku, jak Władysław Lam, Zdzisław Kałędkiewicz, Stanisław Żukowski,

Stanisław Michałowski, Romuald Bukowski oraz twórcy młodzi wchodzący na artystyczną scenę – Marek Borowski, Jerzy Ostrogórski, Mieczysław Olszewski, którzy dzisiaj są już klasykami współczesności. Na uwagę zasługuje teka grafik „Port Północny” autorstwa uznanych artystów związanych z Wybrzeżem Gdańskim. Teka została wydana w roku 1974 w nakładzie 50 egzemplarzy. Prace z tej teki, m.in. Ryszarda Stryjca, Cezarego Paszkowskiego, Wiesława Dembskiego, Jerzego Ostrogórskiego, Jana Góry, Henryka Mądrawskiego należą do ich najlepszych realizacji.  Na aukcji dzieł sztuki w siedzibie Sopockiego Domu Aukcyjnego w dniu 29 listopada 2014 roku, prezentujemy tę niezwykłą kolekcję malarstwa i grafiki, ktora jest nie tylko zapisem historycznym akcji artystów, ale przede

wszystkim zbiorem dzieł o niepowtarzalnej wartości artystycznej. Część prac biorących udział w aukcji jest reprodukowana w wydanym w 2014 roku albumie PORT GDAŃŚK WCZORAJ I DZIŚ, wydanym przez Gdańskie

Towarzystwo Przyjaciół Sztuki oraz Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A.

Kontakt
Małgorzata Kudelska: sopot@sda.pl, 58 550 16 05, Anna Masztalerz: anna.masztalerz@sda.pl ; 691 963 0
Zapytaj o ofertę
Sprzedane obiekty
Pokaż opcje filtrowania
Autor:
Kategoria:
Cena wylicytowana
Pokaż:
Widok:
Port Północny I, 1973 r.
201
Zdzisław Kałędkiewicz

Port Północny I, 1973 r.

Cena wylicytowana
8 000 zł
Zobacz obiekt
Port Północny – Kafar, 1973 r.
202
Zdzisław Kałędkiewicz

Cena wylicytowana
8 000 zł
Zobacz obiekt
Port Północny III, 1973 r.
203
Zdzisław Kałędkiewicz

Port Północny III, 1973 r.

Cena wylicytowana
7 500 zł
Zobacz obiekt
Port Północny – pirs II, 1973 r.
204
Zdzisław Kałędkiewicz

olej, płótno, 97 × 147 cm sygn. i dat. p. d.: Z. Kałędkiewicz 73 na odwrocie napis: Z.Kałędkiewicz/ Gd. Oliwa, Leśna 9/2/ ?Port Północny- pirs II?/olej, płótno, 97 × 147 cena: 12 000 Reprodukowany: Port Gdańsk wczoraj i dziś, Gdańsk 2014, s. 49...
Cena wylicytowana
6 500 zł
Zobacz obiekt
Okno – Introdukcja, 1974 r.
205
Mieczysław Olszewski

Okno – Introdukcja, 1974 r.

Cena wylicytowana
4 000 zł
Zobacz obiekt
Port Północny II, 1973 r.
206
Włodzimierz Łajming

Port Północny II, 1973 r.

olej, płótno, 89 × 130 cm sygn. i dat. p. d.: W.ŁAJMING 73 na krośnie napis: ?Port Północny II?WŁODZIMIERZ ŁAJMING Olej 89 × 130 cm, CENA 9 000 zł Reprodukowany: Port Gdańsk wczoraj i dziś, Gdańsk 2014, s. 53...
Cena wylicytowana
5 000 zł
Zobacz obiekt
Morze, 1974 r.
208
Władysław Lam

Morze, 1974 r.

Cena wylicytowana
6 000 zł
Zobacz obiekt
Wejście w morze, 1973 r.
209
Mieczysław Czychowski

Wejście w morze, 1973 r.

Cena wylicytowana
2 400 zł
Zobacz obiekt
Spychacz w akcji, 1974 r.
210
Henryk Mądrawski

Spychacz w akcji, 1974 r.

Cena wylicytowana
2 800 zł
Zobacz obiekt
Budowa portu, 1974 r.
211
Józef Łakomiak

Budowa portu, 1974 r.

olej, płótno, 110 × 138 cm sygn. i dat. p. d.: J. Łakomiak 1974 na odwrocie: JÓZEF ŁAKOMIAK/UL. B JOSELEWICZA 17/2/81–738 SOPOT/ „BUDOWA PORTU”/ olej 110 × 138 cm. Reprodukowany: Port Gdańsk wczoraj i dziś, Gdańsk 2014, s. 55...
Cena wylicytowana
5 000 zł
Zobacz obiekt
Port Północny już pracuje, 1974 r.
212
Józef Łakomiak

olej, płótno, 100 × 135cm sygn. i dat. l. d.: J. Łakomiak 1974 Na odwrocie napis: JÓZEF ŁAKOMIAK/UL. B JOSELEWICZA 17/2/ 81?738 SOPOT/ ?Port Północny już pracuje?, 1974/ OLEJ 100x135/ Cena 15 000 zł Reprodukowany: Port Gdańsk wczoraj i dziś, Gdańsk 2014, s. 55...
Cena wylicytowana
11 000 zł
Zobacz obiekt
Kafar na morzu, 1974 r.
213
Monika Krechowicz

Kafar na morzu, 1974 r.

Cena wylicytowana
2 200 zł
Zobacz obiekt
Port Północny III, 1973 r.
214
Hanna Koralewicz-Wojcieszek

Port Północny III, 1973 r.

olej, płótno, 73 × 100 cm sygn. monogramem wiązanym p. d.: H.K. Na odwrocie napis: HANNA KORALEWICZ-WOJCIESZEK/OLEJ, PORT PÓŁNOCNY III/ GDYNIA, PARTYZANTÓW 27/22/73/CENA: 5 000 zł Reprodukowany: Port Gdańsk wczoraj i dziś, Gdańsk 2014, s. 51...
Cena wylicytowana
8 000 zł
Zobacz obiekt
Port Północny II, 1973 r.
215
Stanisław Michałowski

Port Północny II, 1973 r.

Cena wylicytowana
4 000 zł
Zobacz obiekt
Port Północny IV, 1974 r.
216
Stanisław Michałowski

Port Północny IV, 1974 r.

Cena wylicytowana
2 800 zł
Zobacz obiekt
Port Północny – 73, 1973 r.
217
Lech Okołów

Port Północny – 73, 1973 r.

Cena wylicytowana
5 000 zł
Zobacz obiekt
Port Północny I, 1973 r.
218
Marek Borowski

Port Północny I, 1973 r.

Cena wylicytowana
4 200 zł
Zobacz obiekt
Teka graficzna PORT PÓŁNOCNY, 1974 r.
219

Cena wylicytowana
6 500 zł
Zobacz obiekt