Artyści krakowscy XX w. / 4 czerwca 2016

32. Zdzisław Przebindowski | Pejzaż południowy

Strona głównaAukcje archiwalneArtyści krakowscy XX w.Pejzaż południowy
Pejzaż południowy

Zdzisław Przebindowski (1902 Kraków - 1986 tamże)

Pejzaż południowy

olej/pł,sklejka, sygn.l.d.:Z.Przebindowski, 52x58cm

Zdzisław Przebindowski Od 1920 roku studiował w poznańskiej Szkole Sztuk Zdobniczych, naukę kontynuował w krakowskiej ASP pod kierunkiem F. Pautscha. Mieszkał w Paryżu, Wenecji, Florencji i Rzymie. Podróżował na Sycylię, Sardynię oraz do Afryki. Na przełomie lat 1937/38 podjął pracę na macierzystej uczelni, którą kontynuował po zakończeniu II wojny światowej. Malarz silnie związany z krakowskim środowiskiem artystycznym, był znakomitym pedagogiem i promotorem młodych talentów. W jego twórczości dominują martwe natury i pejzaże. Malował śmiałymi pociągnięciami pędzla, tworząc barwne, syntetyczne kompozycje. Obrazy artysty znajdują się w wielu muzeach, m.in. w MN w Krakowie, Warszawie, Poznaniu oraz w kolekcjach prywatnych
Cena wylicytowana
6 000 zł