Artyści krakowscy XX w.

Strona głównaAukcje archiwalneArtyści krakowscy XX w.
artysci-krakowscy-xx-w

Artyści krakowscy XX w.

Data aukcji:
4 czerwca 2016
Miejsce aukcji:
Galeria w Krakowie Rynek Główny 43
Opis:

Szanowni Państwo!

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w aukcji „Artyści krakowscy XX w.”, która odbędzie się w krakowskim oddziale Sopockiego Domu Aukcyjnego. XX wiek w sztuce to okres dość bogaty – realizm miesza się z koloryzmem, abstrakcją, figuracją. Podobnie różnorodna jest oferta, którą przygotowaliśmy dla Państwa. Część artystów urodziła się jeszcze w wieku XIX, ale często ich twórczość przypada już na wiek XX. Na aukcji pojawią się prace takich mistrzów, jak Mehoffer czy Wyczółkowski, ale też artystów współczesnych, może mniej znanych, ale mamy nadzieję, że równie ciekawych. 

Katalog aukcyjny otwiera „Patrol” Ludwika Gędłka, artysty, którego twórczość właściwie tylko „zahaczyła” o początek ubiegłego stulecia. Wielbicielom tradycyjnego malarstwa polecamy również dwa obrazy najbardziej znanego krakowskiego malarza – Jerzego Kossaka. Fascynacje ludowością, pejzażem i obyczajami podkrakowskiej wsi znajdziemy w pracach Kajetana Kosińskiego, Wincentego Wodzinowskiego czy Adama Setkowicza.

Na aukcji nie mogło zabraknąć obrazów mistrza pięknych kwiatów Alfonsa Karpińskiego oraz gwaszy najlepszego polskiego marynisty Sotera Małachowskiego-Jaxy. Nie sposób wymienić wszystkie nazwiska, ale raczej chodzi nam o to, by pokazać Państwu, jak sztuka krakowska zmieniała się na przestrzeni stulecia. Oprócz realistycznych pejzaży Weissa czy Kamockiego prezentujemy obraz współczesnego mistrza pejzażu Profesora Stanisława Rodzińskiego, u którego krajobraz jest miejscem „dramatycznego spotkania nieba i ziemi”.

Krakowscy malarze często podejmowali w swojej twórczości temat kościołów i cerkwi. Upodobał go również Jerzy Nowosielski, którego dwa szkice kościółków znajdują się w naszej ofercie. Temat cerkwi odnajdziemy również w twórczości Bolesława Oleszki. Przedstawione świątynie artysta napotykał na bieszczadzkich szlakach, uciekając czasem od zgiełku dużego miasta. Martwe natury i pejzaże krakowskich kolorystów Joniaka i Szancenbacha to mocniejsze i bardziej nasycone kolory. Podobna w wyrazie jest twórczość urodzonego na Śląsku Witolda Pałki, z którego płócien spoglądają eleganccy panowie w melonikach czy publiczność na koncertach i w teatrach. Reprezentantem tego pokolenia jest również wybitny rzeźbiarz Profesor Bronisław Chromy. Na aukcji pojawi się praca tego artysty –wykonany w brązie przepiękny paw.

Miłośnikom współczesnej awangardy proponujemy dwie akwarele Stefana Gierowskiego, którego z Krakowem łączy okres studiów w tutejszej Akademii Sztuk Pięknych. Szczególne miejsce w katalogu zajmują również dwie prace olejne zmarłej niedawno Profesor Janiny Kraupe-Świderskiej, członkini drugiej Grupy Krakowskiej. Wśród artystów średniego pokolenia, urodzonych w latach 50. XX w., mamy silną reprezentację, z Wojciechem Ćwiertniewiczem, Jackiem Sroką, Jurkiem Kowalem czy mieszkającym od lat w Paryżu Bogdanem Korczowskim na czele. Ich rówieśnicą jest tworząca na krakowskim Kazimierzu Lucyna Patalita, uczennica Szancenbacha. Najmłodszą uczestniczką naszej aukcji jest pochodząca z krakowskiej malarskiej rodziny Katarzyna Karpowicz. Pierwsze próby twórcze podejmowała w pracowni, która kiedyś należała do Olgi Boznańskiej. Mimo młodego wieku artystka zdobyła szereg nagród i wyróżnień. Oniryczny świat jej obrazów jest niezwykle urzekający.

Mam nadzieję, że znajdą Państwo w tej ofercie ciekawe przedmioty, które wzbogacą Państwa kolekcje.

Czytaj więcej
Kontakt
Agnieszka Mikołajczyk, Iwona Kozicka, tel. 12 429 12 17, 603 368 005, e-mail: krakow@sda.pl
Zapytaj o ofertę
Chętnie odpowiemy na każde pytanie!
Brak lokalizacji
Wylicytowane obiekty
Pokaż opcje filtrowania
Autor:
Kategoria:
Cena wylicytowana
Pokaż:
Widok:
Treści zawarte w niniejszej witrynie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Sopocki Dom Aukcyjny Sp. z o.o.

ul. Boh. Monte Cassino 43

81-768 Sopot

 

58 550 16 05

Licytuj on-line
dzięki naszej aplikacji!
Google PlayGoogle Playzobacz więcej
Newsletter
Dołącz do newslettera i bądź na bieżąco!
Zapisz się