Aukcja Sztuki Współczesnej / 4 kwietnia 2020

35. Włodzimierz Pawlak | Notatka o sztuce, Nr 173, 1999

HomeAukcje archiwalneAukcja Sztuki WspółczesnejNotatka o sztuce, Nr 173, 1999
35
Notatka o sztuce, Nr 173, 1999

Włodzimierz Pawlak (ur. 1957 Korytów)

olej, płótno, 33 x 24 cm, sygn., dat. i opisany na odwrocie: Włodzimierz Pawlak/Notatka o sztuce/Nr 173/33 x 24 /1999

Seria notatek o sztuce Włodzimierza Pawlaka to traktat malarski przywołujący
najważniejsze prace artystów awangardowych. Można tu znaleźć odniesienia do
dzieł Kazimierza Malewicza, Władysława Strzemińskiego czy Henryka Stażewskiego.
Pawlak kopiuje, systematyzuje i analizuje prace klasyków, którym teoria obrazu zawdzięcza najwięcej. Malarski szkicownik staje się dla artysty polem dociekań, doświadczeń i badań; gromadzi w nim wiedzę o sposobach, technikach i właściwościach przedstawiania.

Włodzimierz Pawlak
W latach 1980–1985 artysta studiował w warszawskiej ASP, m.in. w pracowniach R. Winiarskiego i R. Ziemskiego. Wraz z artystami P. Kowalewskim, R. Grzybem i J. Modzelewskim, założył „Gruppę”. Ci niezależni artyści, działając na przełomie l. 80. i 90., organizowali akcje wspólnego malowania, manifestując swoje niezadowolenie wobec rzeczywistości. Pawlak redagował pismo „Oj dobrze już”. W 1983 r. tworzy dwa cykle: „Świnie” i „Muchy”. W twórczości Pawlaka istotne są inspiracje twórczością K. Malewicza oraz W. Strzemińskiego. Od dłuższego czasu powstaje cykl „Dzienniki”, w którym istotą jest upływający czas i refleksja, jaka towarzyszy człowiekowi na temat sztuki i życia.