Varia 35 / 20 maja 2020

82. Władysław Skoczylas | Uliczka

Strona głównaAukcje archiwalneVaria 35Uliczka
82
Uliczka

Władysław Skoczylas (1883 Wieliczka - 1934 Warszawa)

Uliczka

akwarela, papier, 49,5 x 35,5 cm, sygn. l.d.: W. Skoczylas

Władysław Skoczylas
W latach 1900–1904 studiował w wiedeńskiej Kunstgewerbeschule, a następnie w krakowskiej ASP u T. Axentowicza i L. Wyczółkowskiego. W 1910 r. wyjechał do Paryża, gdzie doskonalił swoje umiejętności pod kierunkiem E. Bourdelle`a. W latach 1912–13 studiował w Lipsku w Akademii Sztuk Graficznych. W latach 1922–34 prowadził katedrę grafiki artystycznej w warszawskiej ASP. Współzałożyciel Stowarzyszenia Artystów Plastyków „Rytm”. Początkowo uprawiał rzeźbę i malarstwo, zaś w późniejszym czasie poświęcił się grafice, wypracowując własny, oryginalny styl. Uznawany jest za twórcę nowoczesnego drzeworytu. Stworzył około 200 drzeworytów i 100 rycin wykonanych innymi technikami. Po 1920 roku powrócił do malarstwa akwarelowego. Malował pejzaże podhalańskie, a także malownicze widoki z włoskich podróży do Toskanii.
Cena wylicytowana
7 500 zł