Varia 37 / 26 września 2020

40. Władysław Chmieliński | Wesele krakowskie

Strona głównaAukcje archiwalneVaria 37Wesele krakowskie
40
wladyslaw-chmielinski-wesele-krakowskie

Władysław Chmieliński (1911 Warszawa - 1979 tamże)

Wesele krakowskie

olej, tektura, 25 x 35 cm
sygn. p. d.: Wł. Chmieliński

Władysław Chmieliński
Malarz związany z Warszawą, gdzie stale mieszkał i pracował. W latach 1926–1931 studiował w tamtejszej Miejskiej Szkole Sztuk Zdobniczych i Malarstwa (dawna Klasa Rysunkowa). Wiodącym tematem jego obrazów były weduty, szczególnie zaś widoki stolicy. W latach 1935–1938 stworzył cykl akwarel przedstawiających obiekty polskiej architektury, wśród nich wnętrza Zamku Królewskiego w Warszawie i Pałacu w Wilanowie. Po wojnie chętnie malował także konie na tle pejzażu. W latach 1936–1939 artysta używał także pseudonimu „Władysław Stachowicz”.
Cena wylicytowana
2 200 zł