Aukcja Dzieł Sztuki / 19 sierpnia 2023

9. Tadeusz Styka | Uśmiechnięta – portret Dolly Grey

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Dzieł SztukiUśmiechnięta – portret Dolly Grey
powrót
9
Tadeusz Styka | Uśmiechnięta – portret Dolly GreyTadeusz Styka | Uśmiechnięta – portret Dolly Grey

Tadeusz Styka (1889 Kielce-1954 Nowy Jork)

Uśmiechnięta – portret Dolly Grey

olej, płótno, 76,5 × 64 cm
sygn. p. d.: „TADÉ.STYKA.”

Pochodzący z rodziny o malarskich tradycjach Tadeusz Styka sławę zyskał jako wybitny portrecista, zarówno w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych. W jego galerii portretów znalazły się wizerunki znanych osobistości ze świata polityki, kultury (m.in.: Poli Negri, Ignacego Paderewskiego, Maurice’a Maeterlincka, Władysława Andersa, Lwa Tołstoja). W 1934 roku w Złotej Sali w łódzkim Grand Hotelu odbyła się wystawa obrazów braci Tadeusza i Adama Styki. Tak o pracach Tadeusza pisał krytyk: „Tadeusz Styka jest par excellence malarzem portretów kobiecych i jako taki zdobył już markę na zagranicznej giełdzie malarskej – markę zasłużoną. Typ jego to subtelna blondynka o smukłej linji.
Wytworna i szlachetna w swojej północnej urodzie. […] Ale zato tak w jego portrecie Miss Peggy Hopkins Joyce jak i w portrecie tancerki S. odnajdujemy najistotniejsze cechy sztalugowego malarstwa tego wykwintnego malarza subtelnych markiz francuskich, pełnych spleenu arystokratek angielskich i kapryśnych lwic salonowych New Yorku. Subtelność rysunku, pastelowa niemal miękkość i delikatność w ujmowaniu tematu — oto co zbliża Tadeusza Stykę do malowanych przez siebie modeli — oto co predystynuje go na malarza madonny z salonu.” („Z wystaw łódzkich. Adam i Tadeusz Stykowie
w Złotej Sali Grand-Hotelu”, w: „Republika” nr 120 z dn. 3 V 1934).

I te cechy możemy odnaleźć w prezentowanym na aukcji portrecie. Oto widzimy zalotnie uśmiechającą się do widza kobietę o soczyście czerwonych ustach. Swoimi smukłymi dłońmi delikatnie przytrzymuje kapelusz, który zaraz miałby zostać porwany przez wiatr. Kobieta zdaje się hipnotyzować widza, kusić swoim kokieteryjnym spojrzeniem spod gęstego wachlarza długich rzęs okalającego iskrzące oczy. Sensualny wydźwięk portretu podkreśla strój kobiety, który to artysta przedstawił jako delikatną, niemalże przeźroczystą tkaninę, okalającą wdzięki portretowanej, resztę pozostawiając wyobraźni
widzowi. Sportretowana piękność to najprawdopodobniej Dolly Grey (1904 Rzym-?), gwiazda kina niemego. Naprawdę nazywała się Clara Galassi. Gray występowała we włoskim i niemieckim kinie niemym drugiej połowy lat 20. XX wieku. Jej wizerunek Tadeusz uwiecznił w swojej karierze malarskiej nie jeden raz.

Tadeusz Styka
Artysta malarz, pochodzący z rodziny o malarskich tradycjach. Nauki początkowo pobierał u swojego ojca, który od samego początku wspierał syna w jego artystycznych poczynaniach. Zachwycony malarstwem syna, wysyłał jego prace na wystawy we Francji. Następnie Tadeusz wyjechał do Paryża, gdzie kształcił się w pracowniach Jean-Jacques Henner’a oraz Eugene Carriere’a. W kolejnych latach związał się z paryskim środowiskiem artystycznym; tutaj tworzył i miał własną pracownię. W 1929 roku artysta wyjechał do Stanów Zjednoczonych – osiadł w Nowym Yorku. Tadeusz Styka sławę zyskał przede wszystkim jako znakomity portrecista. Na jego płótnach królowały wizerunki osób ze świata arystokracji, sztuki, polityki, nauki. Do najbardziej znanych i cenionych wizerunków, które wyszły spod pędzla artysty, należą portrety m.in. Poli Negri, Ignacego Paderewskiego czy Lwa Tołstoja. Malował również sceny rodzajowe, akty, a także sceny z motywami symbolicznymi oraz religijnymi. Został uhonorowany medalem francuskiej Legii Honorowej.
Czytaj więcej
Cena wylicytowana
82 000 zł
Zapytaj o obiekt
Chętnie odpowiemy na każde pytanie!
+48 58 550 16 05
Treści zawarte w niniejszej witrynie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Sopocki Dom Aukcyjny Sp. z o.o.

ul. Boh. Monte Cassino 43

81-768 Sopot

 

58 550 16 05

Licytuj on-line
dzięki naszej aplikacji!
Google PlayGoogle Playzobacz więcej
Newsletter
Dołącz do newslettera i bądź na bieżąco!
Zapisz się