Aukcja Malarstwa Polskiego / 23 czerwca 2021

22. Tadeusz Makowski | Stara farma

Strona głównaAukcje nadchodząceAukcja Malarstwa PolskiegoStara farma
stara-farma-tadeusz-makowski-1225096stara-farma-tadeusz-makowski-1601659

Tadeusz Makowski (1882 Oświęcim - 1932 Paryż)

Stara farma

olej, płótno, 34 × 54 cm sygn. l. d.: T.Makowski, na odwrocie autorski napis:
Tadé Makowski / Vieilles fermes / Paris
– Kolekcja prywatna, Polska
– Bruun Rasmussen 29 Nov 2007,
Kopenhaga, Aukcja Dzieł Sztuki,
poz. 294, s. 186

Tadeusz Makowski W latach 1903-1908 studiował malarstwo u J. Mehoffera i J. Stanisławskiego w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W latach 1907 i 1908 podróżował do Włoch, a w 1914 r. zwiedził Kijów. W 1908 wyjechał do Paryża i tam osiadł na stałe. W latach 1914-15 przebywał w Bretanii, gdzie gościł w domu W. Ślewińskiego. W 1916 r. wrócił do Paryża, skąd wyjeżdżał do Owernii, Holandii i Belgii. We wczesnym okresie twórczości inspirował się malarstwem P. Puvis de Chavannes`a. Od około 1911 w jego obrazach uwidoczniła się fascynacja kubizmem, zaś w latach późniejszych inspiracje dawnym malarstwem holenderskim i polską sztuką ludową. Z czasem artysta coraz bardziej upraszczał formę, dochodząc do stworzenia ?własnego systemu znaków plastycznych?. Wielokrotnie wystawiał swoje prace w ramach prezentacji polskiej sztuki na świecie. Przez krytykę zaliczany do najwybitniejszych polskich malarzy XX wieku.
Estymacja:
400 000 - 450 000 zł
Cena wywoławcza:
320 000 zł