Aukcja Militariów / 18 kwietnia 2020

93. SZASZKA DRAGOŃSKA ŻOŁNIERSKA WZ 1881 R.

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja MilitariówSZASZKA DRAGOŃSKA ŻOŁNIERSKA WZ 1881 R.
93
SZASZKA DRAGOŃSKA ŻOŁNIERSKA WZ 1881 R.

dł. całk. szaszki w pochwie 1028 mm, dł. szaszki 1004 mm, dł. głowni 858 mm, szer. głowni u nasady 33 mm, gr. grzbietu u nasady 5 mm, masa szaszki 840 g, masa szaszki w pochwie 1245 g

R ę k o j e ś ć zamknięta, oprawa mosiężna, jelec esowaty, w przekroju czworoboczny. Tylne ramię jelca zakończone zwiniętą ku głowni łezką z otworem na temblak. Przednie łukowato zagięte, tworzy kabłąk połączony z kapturkiem. Trzon rękojeści drewniany, ukośnie żłobiony. Dołem ujęty pierścieniem, górą kapturkiem zamocowanym nakrętką na trzpieniu głowni. Na wewnętrznej stronie jelca bite cyrylicą oznaczenia wojskowe oraz numer broni „35”. Pod jelcem skórzana podkładka. G ł o w n i a stalowa, polerowana, o małej krzywiźnie. Obustronnie profilowana w jedną, szeroką bruzdę przygrzbietową. Długie, obosieczne pióro z ością, sztych przygrzbietowy. Na zewnętrznym progu sygnatura producenta, rok „1892” oraz cecha odbiorcza. Na wewnętrznym dwie cechy odbiorcze oraz cyfra „5”. P o c h w a z łubek drewnianych, poszyta skórą. Okucia mosiężne. Szyjka z nałożonym pierścieniem z antabką po wewnętrznej stornie. Poniżej ryfka z ruchomym koluszkiem po stronie siecznej. Trzewik mocowany do płaszcza pochwy zapinką po wewnętrznej stronie.

Cena wylicytowana
2 800 zł