olej, tektura, 21,5 x 23,5 cm, sygn. l. d.: STANISŁAW CZAJKOWSKI 1947, na odwrocie napis: "Z ziemi lubelskiej" I / 1947 oraz nr inwentarzowy z prawej u góry: St.Cz. / inw. 229. Bibl.: Stanisław Czajkowski 1878-1954 [katalog wystawy monograficznej], Warszawa - Zachęta - grudzień 1980 - styczeń 1981, cz. "Malarstwo olejne" kat. poz. 583, Stanisław Czajkowski. Katalog wystawy podróżnej, z cyklu: "Spotkania ze sztuką", Łaziska Górne 2001, kat. poz. 12
Stanisław Czajkowski W latach 1896–1902 studiował w krakowskiej ASP, pod kierunkiem J. Malczewskiego i L. Wyczółkowskiego. Studia kontynuował w Monachium i Paryżu. W latach 1907–1914 przebywał w Polsce, zaś w latach 1914–1918 w Holandii. Od 1908 roku był członkiem Towarzystwa „SZTUKA”. Od 1950 r. profesor warszawskiej ASP, przez wiele lat prowadził zajęcia plenerowe. Wiele podróżował po Polsce. W swojej twórczości Czajkowski głównie skupiał się na przedstawieniach pejzaży oraz scen rodzajowych rozgrywających się w małych miasteczkach i wsiach. W swoich kompozycjach umiejętnie wykorzystywał plamę barwną, uzyskując na swoich płótnach zrównoważone zestawienia barwne. Tworzył niezwykle syntetyczne, a jednocześnie realistyczne studia natury.