olej, płótno, 65 x 50 cm, sygn. i dat. p.d.: 933 / kanelba, na odwrocie opisany: KANELBA/rue de VANVES /PARIS/ 20F
Rajmund Kanelba Studiował malarstwo w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie pod kierunkiem S. Lentza i T. Pruszkowskiego. Naukę kontynuował w akademii wiedeńskiej oraz w Paryżu. Od 1926 r. przebywał na zmianę we Francji, Anglii i USA. We wczesnym okresie tworczości nawiązywał do tradycyjnych wzorcow, by w poźniejszym okresie inspirować się wspołczesnym malarstwem francuskim. Malował kwiaty, wizerunki kobiet, kameralne kompozycje we wnętrzu, widoki ulic, liryczne sceny rodzajowe. Celował także w szkicowo traktowanych studiach kobiet i dzieci, charakteryzujących się żywą fakturą, wyszukaną kolorystyką, zazwyczaj z przewagą jednej barwy.