olej, płótno, 50 x 40 cm, sygnowany na odwrocie: 'r.ski | ZOSTANĘ POLITYKIEM | 50 X 40 cm', u dołu: 'No 1295'
Rafał Kowalski W latach 1975-80 studiował malarstwo w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Dyplom obronił w pracowni prof. J . Zabłockiego. Znany jest przede wszystkim z obrazów olejnych, na których często umieszcza postacie w kostiumach i maskach teatralnych. Owiani atmosferą magii aktorzy i kuglarze z płócien Kowalskiego kojarzą się z atmosferą teatru ulicznego. Artysta zajmuje się również kolekcjonerstwem. Z bardzo starych przedmiotów tworzy właśnie miniaturowe teatry. Malarstwo Kowalskiego odwołuje się do naszej wyobraźni. Ukazuje światy pełne urody, które dzięki zastosowaniu otwartej perspektywy zdają się istnieć wiecznie.