Aukcja Sztuki Współczesnej / 24 października 2020

13. Mieczysław Tadeusz Janikowski | Yawor, 1962

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Sztuki WspółczesnejYawor, 1962
powrót
13
Mieczysław Tadeusz Janikowski | Yawor, 1962

Mieczysław Tadeusz Janikowski (1912 Zaleszczyki, Ukraina - 1968 Kraków)

Yawor, 1962

olej, deska, 8,5 x 36,5 cm, sygnowany, datowany i opisany na odwrocie: Janikowski M. (1962) | 2 Passage de Dantzig Paris 15 e | "YAWOR" oraz nalepka z Muzeum Narodowego w Warszawie

POCHODZENIE:
-zbiory rodziny artysty

Mieczysław Tadeusz Janikowski
Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Władysława Jarockiego, Kazimierza Sichulskiego i Stefana Filipkiewicza. Uczelnię ukończył w 1939 roku, tuż przed wybuchem II wojny światowej. Jako podporucznik 22 Pułku Ułanów Podkarpackich, walczył do 1 października 1939 r. Następnie, łamiąc porozumienie podpisane przez swoje dowództwo z wojskami sowieckimi o kapitulacji, przedostał się na Węgry. Większość jego towarzyszy broni zginęła w czasie likwidacji obozów w Starobielsku i Kozielsku. Cztery lata później, jako dowódca wozu pancernego I Dywizji gen. Maczka brał udział w wyzwalaniu Francji, Belgii i Holandii. Został ciężko ranny w bitwie o Alphen i następnych kilka lat spędził w Szkocji, gdzie skończy College of Art w Edynburgu. Otrzymał stypendium i we wrześniu 1947 r. wyjechał do Paryża, gdzie ostatecznie osiadł na stałe i zamieszkał w „La Ruche”, czyli słynnym „Ulu”, przy 2 Passage de Dantzig. Od 1962 r. kilkakrotnie odwiedził Kraków, gdzie też 14 grudnia 1968 r. niespodziewanie umarł. Zainteresowanie malarstwem abstrakcyjnym, w tym kompozycjami konstruktywistycznymi pojawiło się u Janikowskiego z końcem lat czterdziestych. Jednakże, obok abstrakcji geometrycznej, w której osiągnął znaczącą pozycję międzynarodową, Mieczysław Janikowski uprawiał równolegle malarstwo figuratywne, tworząc z wielkim powodzeniem pejzaże, zwłaszcza prowansalskie oraz dzieła typu informel, czego przykładem są małe formaty z cyklu „Stworzenie świata”, a także realizacje na papierze w technice frottage. Za życia Mieczysław Janikowski miał zaledwie trzy indywidualne wystawy, z czego jedną w krakowskich Krzysztoforach, natomiast po śmierci – kilkadziesiąt, w tym w Muzeum Narodowym w Warszawie w 2004 roku.  
Czytaj więcej
Cena wylicytowana
4 800 zł
Zapytaj o obiekt
Chętnie odpowiemy na każde pytanie!
+48 58 550 16 05
Treści zawarte w niniejszej witrynie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Sopocki Dom Aukcyjny Sp. z o.o.

ul. Boh. Monte Cassino 43

81-768 Sopot

 

58 550 16 05

Licytuj on-line
dzięki naszej aplikacji!
Google PlayGoogle Playzobacz więcej
Newsletter
Dołącz do newslettera i bądź na bieżąco!
Zapisz się