Olej, płótno, 47,5 x 36,5 cm
Obraz stanowi studium do portretu aktora z 1877 roku, znajdującym się w Instytucie Naukowym im. Chaima Weizmanna w Rehovot w Izraelu
Reprodukowany w:
- Jerzy Malinowski, Maurycy Gottlieb, Warszawa 1997, s. 39
Maurycy Gottlieb Od 1869 uczył się rysunku u M.Godlewskiego we Lwowie. W 1871 wyjechał do Wiednia gdzie przez dwa lata studiował u profesorow K.Mayera i K.von Blaasa. W 1873 roku zachwycił się monumentalnymi obrazami Jana Matejki na wystawie, ktore zainspirowały go do stania się „polskim artystą”. Przeniosł się wowczas do Krakowa, gdzie studiował na SSP. W następnym roku wrocił do Wiednia i został studentem w „Meisterschuli” Karla Wurzingera, żeby po chwili, jesienią 1875 r., przenieść się do Monachium, gdzie kształcił się pod kierunkiem Karla Piloty’ego i Alexandra Wagnera. Gottlieb nazywany najwybitniejszym uczniem Matejki; w swoich obrazach dawał wyraz nie tylko wpływom artystycznym, ale i swoim emocjom. W malarstwie Maurycego, osadzonym w kulturze żydowskiej i polskiej, w pełni ujawniła się jego romantyczna natura, ustawiczny niepokoj tworczy i wewnętrzne rozdarcie, wynikające z potrzeby określenia własnej tożsamości narodowej.