olej, płótno, 18 x 24 cm, sygnowany p.d.: 'M. ŚWIESZEWSKI 2021'
Najnowsze obrazy autora to ekspresyjne i surrealistyczne kreacje artystyczne,
labirynty napięć emocjonalnych pełnych form amorficznych, przeradzających
się w kształty organiczne i humanoidalne. Tkanka obrazów czasami wykazuje
cechy ożywione lub odradza się do życia, innym razem elementy „labiryntu”
zastygają w martwych, dramatycznych pozach. Artysta ukazuje nieuchronny
proces „korodowania życia” i zarazem odradzanie się materii w innej nowej postaci.
Maciej Świeszewski Malarz, grafik, rysownik, absolwent PWSSP w Gdańsku, uczeń Jacka Żuławskiego i Jerzego Zabłockiego. Profesor, prowadzi Pracownię Malarstwa na Wydziale Malarstwa gdańskiej ASP. Piastował funkcje prezesa Towarzystwa Sztuk Pięknych Zachęta w Warszawie oraz jest członkiem zarządu Fundacji im. D. Chodowieckiego w Berlinie. Malarstwo Świeszewskiego jest surrealistyczne, niekiedy mroczne. Swoją twórczość określa jako „paranoję współczesności”. Jest laureatem Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego przyznanej w 2006 r. Najczęsciej kojarzony z "Ostatnią Wieczerzą" (1995-2005), która od 2016 r. znajduje się w hali przylotów gdańskiego lotniska. W 2022 r. obraz został uznany przez tygodnik "Polityka" za jedno z dziesięciu najważniejszych dzieł ostatniego trzydziestolecia.