olej na płycie epoksydowej (znaku drogowym), 74 × 74 × 74 cm
sygnowany na odwrocie: PINXIT: L. Sobocki
Jeszcze w trakcie nauki w katowickim Liceum Technik Plastycznych Sobockiego zafascynowała sztuka Rembrandta, głównie jego autoportrety, które wówczas wielokrotnie kopiował. Wyraźne odniesienia do tradycji to widoczne są w całej twórczości tego artysty. Chętnie odwoływał się on do źródeł portretu sarmackiego z epoki baroku i polskich portretów trumiennych z XVII wieku.
W swojej twórczości Sobocki najczęściej wypowiada się na temat spraw, które osobiście go dotykają. Sztuka jest dla niego wyrazem stosunku do rzeczywistości, a najbardziej bezpośrednio przekazuje go za pomocą autoportretu, jakby chciał w ten sposób zmierzyć świat samym sobą.
„Oto ja, który mogę być tobą” – powiedział artysta o swoich autoportretach.
Są one szczególnego rodzaju komentarzem do rzeczywistości, czasami zaprawionym humorem, innym razem groteską i moralizatorstwem. Najbardziej znane jego cykle z tego gatunku pochodzą z lat 70.: malarski zatytułowany Portrety trumienne (1974–76) i litograficzny Biografia (oba z lat 1974–77). W cyklu Portrety trumienne artysta umieszczał swój wizerunek na różnego typu blachach i tablicach metalowych, znalezionych znakach drogowych, czy starych miednicach.
Ewa Gorządek, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, listopad 2006