Aukcja Sztuki Współczesnej / 4 kwietnia 2020

37. Leszek Sobocki | Portret trumienny XVI, 1988

HomeAukcje archiwalneAukcja Sztuki WspółczesnejPortret trumienny XVI, 1988
37
Portret trumienny XVI, 1988

Leszek Sobocki (ur. 1934 r.)

Portret trumienny XVI, 1988

olej na płycie epoksydowej (znaku drogowym), 74 × 74 × 74 cm
sygnowany na odwrocie: PINXIT: L. Sobocki

Jeszcze w trakcie nauki w katowickim Liceum Technik Plastycznych Sobockiego zafascynowała sztuka Rembrandta, głównie jego autoportrety, które wówczas wielokrotnie kopiował. Wyraźne odniesienia do tradycji to widoczne są w całej twórczości tego artysty. Chętnie odwoływał się on do źródeł portretu sarmackiego z epoki baroku i polskich portretów trumiennych z XVII wieku.
W swojej twórczości Sobocki najczęściej wypowiada się na temat spraw, które osobiście go dotykają. Sztuka jest dla niego wyrazem stosunku do rzeczywistości, a najbardziej bezpośrednio przekazuje go za pomocą autoportretu, jakby chciał w ten sposób zmierzyć świat samym sobą.
„Oto ja, który mogę być tobą” – powiedział artysta o swoich autoportretach.
Są one szczególnego rodzaju komentarzem do rzeczywistości, czasami zaprawionym humorem, innym razem groteską i moralizatorstwem. Najbardziej znane jego cykle z tego gatunku pochodzą z lat 70.: malarski zatytułowany Portrety trumienne (1974–76) i litograficzny Biografia (oba z lat 1974–77). W cyklu Portrety trumienne artysta umieszczał swój wizerunek na różnego typu blachach i tablicach metalowych, znalezionych znakach drogowych, czy starych miednicach.
Ewa Gorządek, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, listopad 2006