Aukcja Dzieł Sztuki / 28 listopada 2020

21. Leon Wyczółkowski | Portret Tadzia

HomeAukcje nadchodząceAukcja Dzieł SztukiPortret Tadzia
portret-chlopca-leon-wyczolkowski

Leon Wyczółkowski (1852 Huta Miastkowska k. Garwolina - 1936 Warszawa)

Portret Tadzia

pastel, papier, 37 × 29 cm
na odwrocie orzeczenie Feliksa Kopery z 1943 r.

Kolekcja rodziny Łepkowskich.

Sportretowany chłopiec to ośmioletni Tadzio Łepkowski (ur. 1894 r.), syn Wincentego Łepkowskiego (ur. 1866 r, krakowskiego profesora stomatologii, założyciela pierwszej w Polsce Katedry Stomatologii na Uniwersytecie Jagielońskim ). Łepkowscy przez wiele lat blisko przyjaźnili się z Wyczółkowskim, w latach dziewięćdziesiątych artysta mieszkał w Zakopanem w Libeltówce - willi Łepkowskich.

„Portret chłopca” stanowi cześć zbiorowego portretu z 1902 roku, ukazującego portret trójkę dzieci. Pastel został podzielony na trzy osobne portrety i rozdzielony między sportretowanych. Praca wraz z autorską dedykacją była sygnowana, datowana w prawym górnym rogu: Kochanemu Dr ofiaruję tych trzech/ Budrysów / w dniu imienin / LWyczół/ 1902.

W twórczości Leona Wyczółkowskiego portrety zajmują szczególne miejsce. Artysta najczęściej uwieczniał znane postaci z życia artystycznego i kulturalnego Młodej Polski. W galerii jego wybitnych sportretowanych przyjaciół można podziwiać wspaniałe wizerunki Juliusza Kossaka, Józefa Chełmońskiego, Konstantego Laszczki, Jana Kasprowicza, Stefana Żeromskiego, Natalii Siennickej-Duninowej, Ireny Solskie, Idalii Pawlikowskiej, Zofii Cybulskiej. Każdy z tych wizerunków cechuje głęboka przenikliwość – artysta szczególnie skupiał się na rysie psychologicznym. Przedstawienie, każde z osobna, charakteryzował mistrzowski rysunek, wspaniały modelunek i wysublimowana paleta barw. Obok znanych sportretowanych osobistości Wyczółkowski równie chętnie i portretował anonimowe wiejskie dziewczyny, chłopów, górali. O tych wizerunkach taki pisał krytyk, Jan Kleszczyński: „Wyczółkowski najczęściej maluje ludzi takimi, jakimi ‘powinni być’ jak mawiał Matejko. Nieraz tym ludziom niewygodnie w tych wyolbrzymionych liniach, w tem bogactwie barw, któremi ich zasypał artysta. Ale on zobaczył ich takimi i takimi i pokochał, takich sobie wymarzył. I powstaje portret ogołocony z wszelkich małości, jakaś głęboka treść duszy portretowanego, dla niego samego nieraz zakryta, czy dopiero przeczuwana” (J. Kleczyński, „Leon Wyczółkowski”, w: „Krytyka” 1911, R. 13, t. 30, s. 306).
Prezentowany w katalogu aukcyjnym „Portret Tadzia jest wyjątkowym przedstawieniem portretowym w twórczości Leona Wyczółkowskiego. Wśród znanych portretów u artysty wizerunki dzieci należą do rzadkości. Oto na tle galerii znanych osobistości widzimy kilkuletniego niebieskookiego chłopca, o przenikliwym spojrzeniu. Obraz jest częścią potrójnego portretu, ukazującego być może rodzeństwo - dwóch chłopców oraz dziewczynkę. Całość kompozycji znana jest dzięki dołączonej czarno-białej fotografii do poświadczenia o autentyczności autorstwa Dr Feliksa Kopery, na której widać enigmatyczną, a zarazem żartobliwą dedykację Wyczółkowskiego: Kochanemu Dr ofiaruję tych trzech/ Budrysów / w dniu imienin / LWyczół/ 1902.

Leon Wyczółkowski W latach 1869-1875 uczęszczał do Szkoły Rysunku i Malarstwa w Warszawie, gdzie uczył się pod kierunkiem W. Gersona. Następnie, po krótkim pobycie w akademii monachijskiej, podjął studia w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych w pracowni J. Matejki. Po skończeniu nauki, w roku 1880, zamieszkał we Lwowie, by w roku następnym przenieść się do Warszawy, gdzie prowadził prywatną szkołę malarstwa. Podróżował po Podolu i Ukrainie, zaś w roku 1889 przebywał w Paryżu. W latach 1895-1929 mieszkał w Krakowie, piastując stanowisko profesora w tamtejszej SSP. Od roku 1934 prowadził z kolei katedrę grafiki w ASP w Warszawie. Uczestniczył w wielu wystawach tak w kraju, jak i za granicą. Prezentował swoje prace m.in. w Paryżu, Berlinie, Monachium, Florencji i Nowym Jorku. Początkowo tworzył w technice olejnej, jednak około 1900 r. zaczął sięgać po pastel, akwarelę i tusz; w tym czasie zainteresował się również grafiką. Podejmował tematykę historyczną i rodzajową, malował portrety oraz sceny salonowe. Szczególne też miejsce w twórczości artysty zajmował pejzaż, malowany zwłaszcza na Polesiu, Ukrainie oraz w Tatrach. Twórczość Wyczółkowskiego znamionuje realizm oraz wrażliwość na zagadnienia światła i koloru
Estymacja:
60 000 - 80 000 zł
Cena wywoławcza:
34 000 zł