Aukcja Dzieł Sztuki / 28 listopada 2020

22. Iwan Trusz | Droga na Ukrainie

HomeAukcje nadchodząceAukcja Dzieł SztukiDroga na Ukrainie
droga-na-ukrainie-iwan-trusz

Iwan Trusz (1869 Wysocko - 1940 Lwów)

Droga na Ukrainie

olej, tektura, 49 × 57 cm
sygn. l. d.: Trusz

„Słoneczne akordy w palecie Iwana Trusza. Państwowa Galeria Sztuki, 30.06–25.09.2011.
Reprodukowany i opisywany:
„Słoneczne akordy w palecie Iwana Trusza.[katalog wystawy], Sopot 2011, str. 110.

„Nie zawsze artysta znajduje w naturze gotowy krajobraz, nie zawsze jest taki fragment
pejzażu, że z niego należy tylko coś usunąć lub podkreślić – często bywa tak, że na krajobraz trzeba złożyć więcej motywów, zebranych w różnych miejscach. Artysta zbiera wtedy niezbędne szkice z natury i komponuje z nich jedną organiczna całość w domu, w pracowni. Takim szlakiem idzie
się, kiedy artysta chce wybrać materiał do jakiejś idei obmyślonej z góry. Krajobraz
stworzony drogą kompozycji posiada więcej treści od przypadkiem znalezionego”
Oksana Biła, „Słoneczne akordy w palecie Iwana Trusza”, [katalog wystawy], PGS Sopot 2011, s. 14.

Iwan Trusz Malarstwa uczył się w latach 1892?97 w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem I. Jabłońskiego, W. Łuszczkiewicza, L. Wyczółkowskiego i J. Stanisławskiego. W roku 1897 wyjechał do Monachium, gdzie przez krótki czas kontynuował naukę w ramach stypendium w prywatnej pracowni A. Ažbégo. Po ukończeniu studiów wiele podróżował, m.in. do Rzymu, Palestyny, Egiptu i na Krym. W roku 1900 odwiedził po raz pierwszy wschodnią Ukrainę; wielokrotnie później wracał do Kijowa, malując widoki miasta i okolic. Na stałe związał się ze Lwowem. W 1912 r. został wykładowcą tamtejszej Wolnej Akademii Sztuk. We Lwowie też odbyły się trzy indywidualne pokazy dzieł artysty. Od roku 1902 uczestniczył w wystawach krakowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. Był autorem przede wszystkim pejzaży, odzwierciedlających jego czuły, kontemplacyjny stosunek do przyrody. Z powodzeniem uprawiał także malarstwo portretowe, utrwalając wizerunki przedstawicieli lwowskiej i kijowskiej inteligencji, czy też świata nauki i kultury. Znane są też malowidła artysty ilustrujące życie Hucułów.
Estymacja:
70 000 - 120 000 zł
Cena wywoławcza:
38 000 zł