olej, płótno, 60 x 73 cm, sygn. p.d.: Joniak 80, opisany na odwrocie: Juliusz Joniak/Uliczka/1980
Juliusz Joniak Studiował w ASP w Krakowie. Dyplom uzyskał w 1950 r. u J. Fedkowicza i C. Rzepińskiego. Był profesorem, dziekanem, a następnie prorektorem na macierzystej uczelni. Miał szereg wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą, m.in. w Bergen, Lipsku, Pradze, Moguncji, Aschaffenburgu. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych i prywatnych kolekcjach, min. w Muzeum Narodowym w Krakowie, Warszawie, oraz wielu innych muzeach (w Zielonej Górze, Szczecinie, Bydgoszczy), za granicą: w Australii, Danii, Kanadzie, Norwegii, Szwecji, Włoszech i Niemczech. Jego malarstwo zaliczane jest do nurtu sztuki metaforycznej, której podstawą jest zawsze konkretne przedstawianie rzeczywistości.