Aukcja ze zbiorów Kolekcjonera / 28 września 2022

14. Jerzy Duda-Gracz | Łagów - Stary Pejzaż, 1998

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja ze zbiorów KolekcjoneraŁagów - Stary Pejzaż, 1998
lagow-stary-pejzaz-1998-jerzy-duda-gracz-971802lagow-stary-pejzaz-1998-jerzy-duda-gracz-1352031

Jerzy Duda-Gracz (1941 Częstochowa - 2004 Łagów)

Łagów - Stary Pejzaż, 1998

olej, płyta, 60 x 80, sygn. l.d.: DUDA GRACZ 2247/97, na odwrocie naklejka autorska: OBRAZ 2247/ ŁAGÓW - STARY PEJZAŻ / TECHNIKA olej / WYMIARY 60 x 80 ROK 1998 UWAGI 1 wernix IV 198

Jerzy Duda-Gracz Jest jednym z najwybitniejszych polskich malarzy współczesnych. Doceniony za granicą, wystawiał praktycznie na całym świecie, m.in. w Tokio, Paryżu, Sztokholmie, Londynie, Berlinie, Moskwie, Rzymie, Wiedniu, Florencji, Bratysławie, Sofii, Chicago, Delhi, Oldenburgu, Monachium, Lipsku i Nowym Yorku. Obecnie stałą ekspozycję dzieł malarza można podziwiać w Górnośląskim Muzeum w Bytomiu. Zawrotna kariera artysty, której początki sięgają lat 70. XX w. nie przeszkodziła Dudzie Graczowi w prowadzeniu pracy dydaktycznej w filii krakowskiej ASP w Katowicach (w latach 1976–1982), a następnie w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach i Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Jego twórczość charakteryzuje znakomity warsztat i ogromna dbałość o szczegóły. Wielokrotnie w swych obrazach odwoływał się do tradycji dawnego malarstwa polskiego, głównie zaś do mistrzów pokroju Józefa Chełmońskiego i Jacka Malczewskiego. Tym niemniej, prace Dudy-Gracza były również porównywane z obrazami Petera Bruegla, a to za sprawą wnikliwej satyry i moralizatorskiego programu występującego w działach polskiego malarza. Duda-Gracz włączał do swej sztuki wielokrotnie tematy z dzisiejszej szarej rzeczywistości, która nie pozostawiała żadnych złudzeń, szczególnie mieszkańcom niewielkich miasteczek oraz zapadłych wsi. Z całą szczerością przedstawiał szpetotę ludzkiego ciała i ludzkiej duszy. Obnażał wszelkie wady człowieka, począwszy od głupoty, nietolerancji, chamstwa, lenistwa, na fascynacji pieniądzem i kulturą amerykańską skończywszy. Nie stronił jednak od pięknych widoków natury.