Varia 30 / 29 czerwca 2019

135. Jan Lebenstein | Kobieta ze sfinksem, 1985 r.

Strona głównaAukcje archiwalneVaria 30Kobieta ze sfinksem, 1985 r.
135
Kobieta ze sfinksem, 1985 r.

Jan Lebenstein (1930 Brześć Litewski - 1999 Kraków)

Kobieta ze sfinksem, 1985 r.

litografia, papier, 49,5 × 32 cm (odcisk płyty), 69 × 48,5 cm w świetle ramy
sygn. i dat. ołówkiem p. d.: Lebenstein 85
oraz l. d.: 28/75

Jan Lebenstein
Studiował w warszawskiej ASP pod kierunkiem A.Nachta-Samborskiego. Debiutował na wystawie ?Przeciw wojnie, przeciw faszyzmowi? w warszawskim Arsenale w 1955r. Od 1959r. mieszkał w Paryżu. Tematy swoich prac Lebenstein czerpał z literatury starożytnej, mitologii i Biblii. Stworzył też cykl poświęcony wyobrażeniom prehistorycznych zwierząt. Związany ze środowiskiem paryskiej ?Kultury? ilustrował wydawane tam opowiadania G.Herlinga-Grudzińskiego i ?Folwark zwierzęcy? G.Orwella. Uhonorowany wieloma nagrodami w tym: Grand Prix de la Ville de Paris (1959), Nagrodą Fundacji A.Jurzykowskiego, Nowy Jork (1976), Nagrodą im. J.Cybisa (1987).
Cena wylicytowana
1 300 zł