gwasz, tektura, 32,2 × 26 cm
sygn. i dat. l. d.: Hayden |17
na odwrocie papierowa nalepka Gimpel Fils Gallery, nalepka zakładu ramiarskiego Ernest Wheatley w Londynie oraz papierowa nalepka aukcyjna
– Gimpel Fils Gallery, Londyn, nr 1798
– kolekcja prywatna (od ok. 1980)
– dom aukcyjny Bonhams, Londyn, czerwiec 2017
– kolekcja prywatna, Polska
– Autour du Cubisme, Gimpel Fils Gallery, Londyn, grudzień 1957
Reprodukowany:
– Autour du Cubisme, katalog wystawy, Gimpel Fils Gallery, London 1957, nr 16, s. 13 (il.)
Studiował na Politechnice Warszawskiej, a następnie w SSP w Warszawie (1904-1905) oraz w Académie „La Palette" w Paryżu (od 1907 r.). Od 1908 r. często bywał w Bretanii (Doëlan, Pont-Aven i Le Pouldu), gdzie zetknął się z W. Ślewińskim. Utrzymywał kontakty z wieloma przedstawicielami awangardy paryskiej, m.in. P. Picassem, M. Jacobem, J. Lipchitzem, H. Matissem. Uczestniczył w wystawach paryskich Salonów, w wielu galeriach miał także pokazy indywidualne, m.in.: w Galerie Drouet, Galerie Rosenberg, Galerie Zborowski, Galerie Zak czy Waddington Gallery w Londynie. Retrospektywne wystawy artysty odbyły się w Museé National d`Art Moderne w Paryżu (1968) i Museé des Beaux-Arts w Rennes (1979). Początkowo jego malarstwo pozostawało pod wpływem Szkoły Pont-Aven i Ślewińskiego, a w latach 1912-1915 pod wpływem kubizmu Cézanne`a. W latach 1922-1953 malował realistyczne pejzaże i portrety o wysokich walorach dekoracyjnych. W pracach z tego okresu przejawia się jego niezwykła wrażliwość kolorystyczna i przywiązanie do obserwacji natury.