Aukcja Sztuki Współczesnej / 24 października 2020

35. Henryk Cześnik | Sala 35, 1987

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Sztuki WspółczesnejSala 35, 1987
35
sala-35-1987-henryk-czesnik

Henryk Cześnik (ur. 1951 Sopot)

Sala 35, 1987

olej, płótno, 200 x 130 cm, sygnowany i datowany p. d.: H. Cześnik 87; na blejtramie napis: SALA 35./ HENRYK CZEŚNIK/ SOPOT SIENKIEWICZA 23/17/ OLEJ / 200 X 130 1987

Henryk Cześnik Absolwent gdańskiej PWSSP, dyplom z malarstwa i grafiki otrzymał w 1977 roku w pracowni Kazimierza Ostrowskiego. Zatrudniony w macierzystej uczelni od 1979 roku. W 1994 roku uzyskał tytuł profesora nadany przez Prezydenta RP. Uprawia malarstwo, rysunek, scenografię, zajmuje się aranżacją wystaw, kilkakrotnie wystąpił tez w filmach fabularnych (Sztos, Chłopaki nie płaczą). Miał kilkadziesiąt wystaw indywidualnych w znaczących galeriach i muzeach w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w zbiorach muzeów narodowych m. in. w Warszawie, Gdańsku, Moskwie, Sofii, Dreźnie oraz w wielu kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą. Artysta przez lata wypracował swój własny, niepowtarzalny styl, swoisty ?charakter artystycznego pisma?, określanego jako ekspresjonizm liryczny. Rysunek miękką, owalną kreską na rozmazanym tle, często wzbogacony surrealną inskrypcją, na podłożu z tektury, prześcieradła szpitalnego, zniszczonego znaku drogowego.
Cena wylicytowana
30 000 zł