Aukcja Prac na Papierze - Sztuka Współczesna / 22 kwietnia 2020

47. Andrzej Fogtt | Castrum Doloris, 15 X 1983 r.

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Prac na Papierze - Sztuka WspółczesnaCastrum Doloris, 15 X 1983 r.
47
Castrum Doloris, 15 X 1983 r.

Andrzej Fogtt (ur. 1950 r.)

Castrum Doloris, 15 X 1983 r.

akwarela, gwasz, papier naklejony na karton, 113,7 x 73 cm, sygn. i dat. p.d.: Fogtt 1983, obok: Castrum doloris 15. X. 1983 R./cykl gorący (piekło gorące) XLI Biennale Wenecja, powyżej oł.: prawa strona 5 obrazów/400 x 150 cm

Andrzej Fogtt
Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu pod kierunkiem prof. Zdzisława Kępińskiego i Magdaleny Abakanowicz. Dyplom uzyskał w 1974. Uczestniczył w wystawach od połowy lat 70. W 1984 zdobył Grand Prix na Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie. W tymże roku reprezentował Polskę na XLI Biennale w Wenecji. Pokazał tam dzieło współsygnowane z Bożenną Biskupską – environment „Misterium czasu”, złożone z jego 14 monumentalnych kompozycji malarskich i 30 równie potężnych rzeźb Biskupskiej. Styl obrazów Fogtta w tym szczytowym momencie jego kariery bazował na kontraście centralnie usytuowanych, hieratycznych sylwetek i budującej je drobnej, migotliwej „łuski” pociągnięć pędzla. Podobny styl utrzymuje się w późniejszych pracach artysty. W roku 2009 został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem Gloria Artis.
Cena wylicytowana
3 200 zł