Aukcja Dzieł Sztuki / 13 sierpnia 2016

64. Aleksander Świeszewski | W górach

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Dzieł SztukiW górach
64
W górach - 1W górach - 2

Aleksander Świeszewski (1839 Warszawa - 1895 Monachium)

W górach

olej, płótno, 32 x 53,5 cm
sygn. l. d.: A. Świeszewski

Aleksander Świeszewski
Jeden z przedstawicieli polskiej kolonii artystycznej w Monachium. Naukę malarstwa rozpoczął w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych w pracowni Christiana Breslauera. W 1864 roku wyjechał do Monachium i kształcił się w tamtejszej Akademii u prof. Fritza Bambergera. Podróżował do Włoch, Francji, Hiszpanii, Tyrolu i Szwajcarii. Wyjechał również do Rzymu, gdzie zatrzymał się dłużej i spędził wiele czasu na okolicznych plenerach. W 1873 zamieszkał na stałe w Monachium. Często jednak przyjeżdżał do kraju, by odwiedzić ukochane Tatry. W czasie wszelkich wypraw wykonywał studia oraz szkice z natury. Najchętniej malował pejzaże górskie i nadmorskie, często oświetlone promieniami zachodzącego słońca czy włoskie ogrody (w okresie rzymskim). Wystawiał w wielu miastach europejskich, a także w warszawskiej Zachęcie i w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie (w latach 1864–1895 niemal corocznie). Jego obrazy cieszyły się uznaniem krytyki oraz powodzeniem u publiczności. W 1881 jeden z pejzaży kupił sam król Bawarii Ludwik II. W 1896 roku, po śmierci artysty, odbyła się jego monograficzna wystawa w monachijskim Kunstvereinie.