Figury Madonny z Dzieciątkiem i biskupa

Current offerFigury Madonny z Dzieciątkiem i biskupa
return

Figury Madonny z Dzieciątkiem i biskupa

rzeźby z grupy ołtarzowej, XIV/XV w.

Madonna z Dzieciątkiem – figura wykonana z jednego kawałka drewna, płasko cięta, z tyłu drążona, pierwotnie polichromowana; wys. 72 cm. Stan zachowania: brak śladów farby z pierwotnej polichromii, brak części cokołu i fragmentu sukni z prawej strony u dołu.

Biskup – figura wykonana z jednego kawałka drewna, , płasko cięta, z tyłu drążona, pierwotnie polichromowana; wys. 79 cm. Stan zachowania: brak śladów farby z pierwotnej polichromii, brak lewej dłoni.

Modelunek obu rzeźb płaski, bryła zwarta. Charakterystyczne są zmarszczenia materiału przypominające łyżkowe wgłębienia oraz modelunek wypukłych gałek ocznych. Uwagę zwraca również prymitywny modelunek rąk. Cechy te zbliżają rzeźby do typu stylowo-ikonograficznego zwanego Madonnami na lwie, który pojawił się w rzeźbie środkowoeuropejskiej w 2 ćw. XIV wieku. Analiza stylistyczna i porównawcza pozwala łączyć je z wykonaną w warsztacie gdańskim Madonną z Jeziernika (obecnie w Muzeum Narodowym w Gdańsku). Prezentowane na aukcji rzeźby są wyjątkową rzadkością na rynku antykwarycznym.
Pochodzenie: kolekcja prywatna Edwarda Lipińskiego (1888-1986). Pierwotne pochodzenie nieznane.
Literatura: Monika Jakubek-Raczkowska, Plastyka średniowieczna od XIII do XVI wieku, Gdańsk 2007

Location:
Gdańsk Gallery
ul. Długa 2/3
+ 48 58 301 05 54
location details
Price:
39 000 zł
Enquire about this item
Enquire about this item
We are happy to answer any question!
+ 48 58 301 05 54
Treści zawarte w niniejszej witrynie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Sopocki Dom Aukcyjny Sp. z o.o.

ul. Boh. Monte Cassino 43

81-768 Sopot

 

58 550 16 05

Bid on-line
with our app!
Google PlayGoogle Playsee more
Newsletter
Join the newsletter and stay up to date!
Sign up