Varia 34 / 15 lutego 2020

39. Zdzisław Lachur | Święto Purim, 1992 r.

HomeAukcje archiwalneVaria 34Święto Purim, 1992 r.
39
Święto Purim, 1992 r.

Zdzisław Lachur (1920 Zagórz - 2007 Warszawa)

Święto Purim, 1992 r.

olej, płyta, 70,5 × 61,5 cm
sygn. p. d.: Z LACHUR
opis. na odwrocie: – ŚWIĘTO -/PURIM/1992/mal. Zlachur

Zdzisław Lachur Studiował malarstwo i grafikę w latach 1945-1950 w krakowskiej ASP pod kierunkiem prof.E.Eibischa. Równolegle współtworzył w Katowicach studio filmowe, w 1947r. przekształcone w Eksperymentalne Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej. Należał do pokolenia ?arsenałowców?, którzy w 1955r. na słynnej wystawie w warszawskim Arsenale stworzyli zapowiedź sztuki zrywającej z socrealizmem. W twórczości Lachura dominują przedstawienia Holocaustu, walk w getcie warszawskim a także charakterystycznych motywów obrzędowych i typów żydowskich. Jego prace reprezentowane są w wielu muzeach na świecie, zwłaszcza związanych z pamięcią o wojnie i zagładzie.