olej, płótno naklejone na tekturę, 72 × 54,5 cm w świetle oprawy, sygn. i dat. p. d.: Zd. Jasiński./1923
W czterech rogach piedestału [kolumny Zygmunta] ustawiono posągi trytonów trzymających podniesione do ust konchy, z których tryskała woda. Trytony odlano w cynku i pobrązowano. Fontannę otoczono żeliwną balustradą. Modele trytonów wykonał śląski rzeźbiarz August Kiss, zaś odlew i pobrązowanie znana warszawska firma Karola Mintera.
Henryk Marconi, architekt, twórca pierwszego warszawskiego wodociągu, wypowiedź z 1855 roku, cyt. za: Krzysztof Lesiak, Kolumna Zygmunta – jej kolejne przekształcenia i restauracje, „Ochrona zabytków”, 1997, nr 2, s. 128
Zdzisław Jasiński Wychował się w atmosferze sprzyjającej artystycznemu zacięciu. Jego ojciec prowadził firmę dekoratorską, brat natomiast był rzeźbiarzem. Wojciech Gerson w swojej Klasie rysunkowej dawał mu pierwsze lekcje malarstwa. Studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie u profesorów Leopolda Loefflera, Feliksa Szynalewskiego, Floriana Cynka i Jana Matejki. W Monachium przebywał od 1885 r., gdzie uczył się u Otto Seitza i Aleksandra Wagnera. W 1893 r. powrócił do Warszawy. Jego prace to także monumentalne malarstwo dekoracyjne, m.in. dla Filharmonii Warszawskiej, polichromie w katedrze we Włocławku i kolegiacie w Kaliszu, plafony w pałacach Petersburga. Preferował tematykę rodzajową, a także malarstwo symboliczne i alegoryczne oraz portrety i pejzaże. W 1897 roku odbył podróż do Italii. W 1904 roku zamieszkał w swoim majątku Przyłęku k. Garwolina, a w 1910 roku osiadł w Warszawie. W 1921 był jednym z fundatorów grupy „Pro arte”.