olej, tektura, 16,5 × 33,5 cm w świetle oprawy
sygn. p. d.: „Wlastimil Hofman”
na odwrocie papierowa nalepka: „ALEKSANDER THOMAS/POZNAŃ, UL NOWA Nr 5/SALON SZTUKI/MATERJAŁY PIŚMIENNE/PRZYBORY ARTYSTYCZNE”
„Jestem malarzem myśli i przeżyć”
Wlastimil Hofman
„Nie mogę zgodzić się z określeniem przede wszystkim, ale mogę wszystkich zapewnić,
że jestem malarzem myśli i przeżyć. Ludzie tylko pozornie są do siebie podobni. Nawet
bliźnięta wykazują czasem krańcowo różne charaktery. Każdy człowiek mnie frapuje,
ponieważ ma w sobie coś niepowtarzalnego, coś interesującego.”
Wlastimil Hofman B. Czajkowski, Portret z pamięci, Ossolineum 1971, s. 137.
Wlastimil Hofman W wieku 16 lat rozpoczął naukę w Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Jacka Malczewskiego, Leona Wyczółkowskiego i Jana Stanisławskiego. Swoją artystyczną edukację kontynuował w Paryżu w Ecole des Beaux-Art w pracowni Jean-Leon Gerome’a – francuskiego malarza i rzeźbiarza akademickiego. Sławę przyniosła Hofmanowi praca zatytułowana Spowiedź, która została wystawiona w 1906 roku w warszawskiej Zachęcie. Podczas wojny kilkakrotnie zmieniał miejsce pobytu, by ostatecznie osiąść w Szklarskiej Porębie, gdzie kontynuował tradycje tamtejszej kolonii artystycznej. Malował głównie portrety oraz sceny o charakterze symbolicznym, pełne nastrojowości oraz religijnych i patriotycznych treści. Prace artysty utrzymane są w intensywnych, nasyconych barwach, które dodatkowo podkreślają głębię ekspresji przedstawienia.