Varia 34 / 15 lutego 2020

72. Władysław Jackiewicz | Sytuacja XVII, 1984 r.

aAukcje archiwalneVaria 34Sytuacja XVII, 1984 r.
72
Sytuacja XVII, 1984 r.

Władysław Jackiewicz (1924 Podbrodzie - 2016 Gdańsk)

Sytuacja XVII, 1984 r.

olej, płótno, 80 x 70 cm
sygn. i dat. na odwrocie: W. JACKIEWICZ|SYTUACJA XVII/84

Władysław Jackiewicz Malarz i rysownik, od lat związany z gdańskim ASP. Studia artystyczne skończył dyplomem w 1952 roku na gdańskiej PWSSP w pracowni prof. A. Nachta-Samborskiego. Od 1951 roku wykładał malarstwo na PWSSP, w latach 1965–1969 był dziekanem Wydziału Malarstwa, a od 1969 do 1981 roku pełnił funkcję rektora. Jeden z twórców Grupy Gdańskiej. Wystawiał na ponad 40 wystawach indywidualnych i grupowych. Laureat nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego (2007 rok). Na obrazach Jackiewicza – kompozycjach i aktach – ciało kobiety sprowadzone jest do geometrycznych, abstrakcyjnych figur.