Varia® 44 / 6 października 2021

3. Walery Brochocki | Rozbity dzban

Strona głównaAukcje archiwalneVaria® 44Rozbity dzban
rozbity-dzban-walery-brochocki-769606rozbity-dzban-walery-brochocki-1267256

Walery Brochocki (1847 Włocławek - 1923 Warszawa)

Rozbity dzban

olej, płótno, 28,4 x 45,4 cm, sygn. l.d.: Wbrochocki

Walery Brochocki
Malarz, autor pejzaży i widoków miejskich. Studia artystyczne rozpoczęte w warszawskiej Klasie Rysunkowej u Ch. Breslauera kontynuował od 1869 r. w Akademii monachijskiej pod kierunkiem A. Liera i H. An-schütza. W Monachim pozostał na dłużej, miał wspólną pracownię z A. Kotsisem i Z. Sidorowiczem, uczestniczył w tamtejszych wystawach. Jego obrazy cieszyły się powodzeniem, zwłaszcza gdy na Powszechnej Wystawie w Wiedniu w 1873 r. obraz artysty odznaczono medalem. W 1877 r. wyjechał do Paryża, gdzie malował, wykazując wpływy barbizończyków, krajobrazy z okolic Fontaienbleau. W 1878 r. jeździł do Algieru, by malować panoramę na zlecenie francuskiego rządu. W 1888 r. na stałe osiadł w Warszawie, skąd jeszcze wielokrotnie wyjeżdżał na Litwę, Podole i do Besarabii.