Aukcja Prac na Papierze - Sztuka Współczesna / 22 kwietnia 2020

88. Tadeusz Kantor | Postać męska

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Prac na Papierze - Sztuka WspółczesnaPostać męska
88
Postać męska - 1Postać męska - 2

Tadeusz Kantor (1915 Wielopole Skrzyńskie-1990 Kraków)

Postać męska

akwarela, tusz, papier, 28 x 21 cm, sygn. p.d.: T Kantor

Tadeusz Kantor
W latach 1934–39 studiował malarstwo w krakowskiej ASP pod kierunkiem W. Jarockiego i J. Pieńkowskiego oraz scenografię u K. Frycza. Podczas okupacji prowadził w Krakowie Teatr Konspiracyjny. W 1947 roku przebywał na rocznym stypendium w Paryżu; od 1957 r. związany był z awangardową drugą Grupą Krakowską. Był animatorem i współtwórcą eksperymentalnego teatru Cricot 2, powstałego w 1955 roku. Od połowy lat 50-tych uprawiał malarstwo informel – spontaniczne, nieskrępowane estetyką. Liczne cykle malarstwa Kantora z lat 70-tych i 80-tych wykazują silny związek z jego równoczesną działalnością teatralną, np. w czasie pracy nad spektaklem „Umarła Klasa” powstała seria kompozycji pod tym samym tytułem. W okresie późniejszym artysta poświęcił się głównie teatrowi, zaś do malarstwa powrócił w ostatnich latach życia.
Cena wylicytowana
3 600 zł