Aukcja Dzieł Sztuki / 7 maja 2022

7. Tadeusz Ajdukiewicz | Dama na koniu, 1912 r.

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Dzieł SztukiDama na koniu, 1912 r.
Tadeusz Ajdukiewicz | Dama na koniu, 1912 r.Tadeusz Ajdukiewicz | Dama na koniu, 1912 r.

Tadeusz Ajdukiewicz (1852 Wieliczka - 1916 Kraków)

Dama na koniu, 1912 r.

olej, płótno, 70,5 × 55 cm
sygn. i dat. l. d.: „Tadeusz Ajdukiewicz/1912”

– kolekcja prywatna, Austria

Prezentowana praca pochodzi z dojrzałego i w pełni ukształtowanego malarsko okresu twórczości Ajdukiewicza. Artysta miał już ugruntowaną pozycję w środowisku i zyskał uznanie przede wszystkim w gatunku portretu konnego, w którym najpełniej się wyrażał. Jego modelami były wysoko postawione osobistości, przedstawiciele błękitnej krwi (m.in. cesarz Franciszek Józef I oraz arcyksiążę Rudolf Habsburg Lotaryński) w wyniku czego Ajdukiewicz szybko został okrzyknięty „malarzem królów” (Z. Sarnecki, Tadeusz Ajdukiewicz, „Tygodnik Illustrowany” nr 47, 1900, s. 921–922).
Oferowany na aukcji obraz powstał w 1912 r., najprawdopodobniej podczas pobytu artysty w Rumunii – malarz od 1904 r. aż do 1914 r., kiedy to zaciągnął się do Legionów polskich, zamieszkiwał pod Bukaresztem i pełnił funkcję nadwornego malarza króla Karola I Hohenzollern-Sigmaringena. Kompozycja odmalowana została z dużą lekkością i swobodą. Artysta posiadał własną hodowlę koni, stąd nie dziwi jego biegłość w przedstawianiu wierzchowców. Krytyk, pisarz i dyrektor Teatru Polskiego w Poznaniu Zygmunt Sarnecki na łamach Tygodnika Illustrowanego w następujący sposób opiewał przymioty artystyczne malarza: „…koń bowiem to jego ulubiony model, to jego specyalność główna koń równie pełnej krwi o arystokratycznych kształtach, jak i ciężki pod jezdek wiejski, koń zaprzęgowy lub kawaleryjski (…) Nikt lepiej od niego, ani nieodżałowany ś. p. Juliusz Kossak, ani Józef Brandt, nie usadził jeźdźca na siodle, nikt nie dał mu wykwintniejszej na koniu postawy, nikt przy wiernem uchwyceniu podobieństwa twarzy portretowanego, nie odwzorował sumienniej i szczegółowiej jego umundurowania, orderów, rynsztunku, kostiumu, nikt wreszcie konia samego nie odmalował wytworniej i zarazem z większą prawdą…” (Z. Sarnecki, Tadeusz…, op. cit., s. 921).

Tadeusz Ajdukiewicz
W latach 1868–1873 studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem W. Łuszczkiewicza. Po studiach jako stypendysta wyjechał do Wiednia w celu kontynuowania edukacji artystycznej. Po roku uczęszczania do wiedeńskiej Akademii przeniosł się do Monachium. Po powrocie do kraju w 1875 r. uprawiał malarstwo, jednocześnie zajmując się pracami gospodarczymi, takimi jak hodowla koni i praca na roli. W 1882 r. pracował na wiedeńskim dworze. Na jego dorobek artystyczny składa się wiele obrazow rodzajowych o tematyce orientalnej i krajowej. Malował także  portrety, uwieczniając sylwetki m. in. aktorek dramatycznych: Heleny Modrzejewskiej czy Antoniny Hoffmanowej.
Cena wylicytowana
90 000 zł