Aukcja Militariów / 18 kwietnia 2020

54. SZASZKA DRAGOŃSKA OFICERSKA WZ 1881/1909

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja MilitariówSZASZKA DRAGOŃSKA OFICERSKA WZ 1881/1909
54
SZASZKA DRAGOŃSKA OFICERSKA WZ 1881/1909

dł. całk. szaszki w pochwie 930 mm, dł. szaszki 900 mm, dł. głowni 765 mm, szer. głowni u nasady 28 mm, gr. grzbietu u nasady 6,5 mm, masa szaszki 650 g, masa szaszki w pochwie 1110 g

R ę k o j e ś ć zamknięta, oprawa mosiężna, złocona. Jelec krzyżowo-kabłąkowy. Tylne ramię jelca pochylone ku głowni, zakończone łezką z otworem na temblak. Przednie, łukowato wygięte, tworzy kabłąk, połączony za pomocą zaczepu z kapturkiem głowicy. Krótki kapturek ozdobiony ornamentem z liści laurowych oraz okrągłym medalionem z monogramem cara Aleksandra III. Kabłąk obustronnie dekorowany reliefowym motywem roślinnym. Trzon z drewna lakierowanego na czarno, poszerzony w środkowej partii, poprzecznie głęboko żłobiony, dołem mocowany w profilowanym pierścieniu, górą nitowany, wraz z kapturkiem, na ozdobnej nakrętce trzpieniem głowni. Pod tylnym ramieniem jelca wybita cecha fabryki Sława w Moskwie. G ł o w n i a stalowa, niklowana, o niewielkiej krzywiźnie, obustronnie profilowana w jedną bruzdę przygrzbietową, sięgającą obosiecznego pióra. Sztych symetryczny. Na wysokości zastawy oba płazy dekorowane – wewnętrzny dużym monogramem Aleksandra III pod koroną, ujętym bogatym ornamentem, zewnętrzny napisem w podobnym ornamencie. Na wewnętrznym progu sygnatura fabryki Schaaf (cyrylicą): SZAF SYNOWIA/S. PIETERBURG. Widoczna korozja. P o c h w a drewniana, obciągnięta czarną skórą. Okucia mosiężne, złocone. Szyjka z nałożonym pierścieniem z wyciętą antabką po stronie wewnętrznej, ryfka z ruchomym koluszkiem po stronie siecznej oraz profilowany trzewik, mocowany do płaszcza pochwy mosiężną zapinką po stronie wewnętrznej. Okucia sygnowane literą „A”. Stan pochwy dobry.
Szaszki dragońskie oficerskie opisanego wyżej wzoru były na stanie polskich oddziałów formowanych w Rosji w okresie I wojny światowej, a także w Wojsku Polskim po odzyskaniu niepodległości.

Cena wylicytowana
4 200 zł