Aukcja Militariów (9) / 6 kwietnia 2024

58. Szabla szeregowych broni jezdnych, Polska, wz. 1917

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Militariów (9)Szabla szeregowych broni jezdnych, Polska, wz. 1917
powrót
58
Szabla szeregowych broni jezdnych, Polska, wz. 1917

Szabla szeregowych broni jezdnych, Polska, wz. 1917

dł. szabli w pochwie 1028 mm, dł. szabli 958 mm, dł. głowni 817 mm, szer. głowni u nasady 33 mm, gr. grzbietu u nasady 6 mm, masa szabli 795 g, masa szabli w pochwie 1495 g

R ę k o j e ś ć zamknięta, oprawa mosiężna, koszowa. Jelec esowaty, trójkabłąkowy. Tylne ramię jelca zwinięte w płaską wolutę ku głowni, przednie, dwukrotnie łukowato zagięte ku głowicy, tworzy kabłąk główny połączony z trzpieniem głowni. Dwa kabłąki boczne łączą się z kabłąkiem głównym w jego górnej części. Długi, sięgający jelca kapturek mocowany na głowicy ozdobną nakrętką w kształcie dziewiąciolistnej rozety, dołem zaklinowany w gnieździe tylnego ramienia jelca. Kapturek u góry wykrojony w kształt tarczy ozdobionej tłoczonym orłem w koronie na tarczy amazonek. Trzon rękojeści z litego drewna, zwężający się ku górze, z siedmioma ukośnymi karbami. Ślady czarnej farby. Pod tylnym ramieniem jelca bita w owalu sygnatura: „MORAWSKI W WARSZAWIE”. G ł o w n i a stalowa, polerowana, o znacznej krzywiźnie. Obustronnie profilowana w jedną bruzdę przygrzbietową, sięgającą długiego, obosiecznego pióra. Sztych w linii grzbietu. Na wewnętrznym płazie, pod nasadą, wybity okrągły stempel z orłem w koronie, literami „G.U.Z.A.” (Główny Urząd Zaopatrzenia Armii). Poniżej stempel producenta „G. BOROWSKI W WARSZAWIE” i numer „721”. Na całej długości zneutralizowana korozja. P o c h w a stalowa, polerowana, z dwiema ryfkami, z ruchomymi koluszkami na grzbiecie. Gładka szyjka mocowana w płaszczu pochwy na wcisk. Pochwa zakończona wydatną, asymetryczną ostrogą.
stan zachowania: 3/3-/3-

Cena wylicytowana
15 000 zł
Zapytaj o obiekt
Chętnie odpowiemy na każde pytanie!
+ 48 58 301 05 54
Treści zawarte w niniejszej witrynie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Sopocki Dom Aukcyjny Sp. z o.o.

ul. Boh. Monte Cassino 43

81-768 Sopot

 

58 550 16 05

Licytuj on-line
dzięki naszej aplikacji!
Google PlayGoogle Playzobacz więcej
Newsletter
Dołącz do newslettera i bądź na bieżąco!
Zapisz się